NewsyKlocek Lego wart fortunę. Przypadkiem trafił do sklepu ze starociami

Klocek Lego wart fortunę. Przypadkiem trafił do sklepu ze starociami

Ludzik z zestawu Lego
Ludzik z zestawu Lego
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Carolina
09.03.2024 09:36

Klocki Lego to prawdziwy złoty gral wśród reszty zabawek. Lubią je dzieci jak i dorośli, a układanie skomplikowanych budowli potrafi zająć nawet parę dni. Jak się okazuje, stare kolekcje Lego są bardzo pożądane i wiele osób jest w stanie zapłacić za nie fortunę. Dowodem na to jest ostatnia transakcja w Pensylwanii, gdzie jedna złota maska Lego została sprzedana za 18 tysięcy dolarów.

Oryginalne klocki Lego potrafią kosztować krocie, a przekonał się o tym każdy, kto wydał przynajmniej kilkaset złotych na nową układankę. Taka cena wydaje się być okazją, w porównaniu z tym, za ile sprzedano limitowaną złotą maskę Lego. Element trafił przez przypadek do domu ze starociami, a gdy wrzucono go na aukcję, klienci oszaleli. Dlaczego maska była aż tak cenna?

Klocek Lego wart fortunę. Jak znalazł się w sklepie ze starociami?

Rzadki 14-karatowy klocek Lego trafił do amerykańskiego sklepu ze starociami Goodwill w centralnej Pensylwanii. Pochodził z linii Bionicle Lego, co sugerowało, że jest niezwykle rzadki. Osoba sprzedająca wrzuciła go do torby ze starą biżuterią, którą ofiarowała w zastaw. Podczas przeglądania biżuterii, maska zwróciła uwagę pracowników, lecz w ich mniemaniu nie była aż tak cenna, by sprawdzić, skąd pochodzi. Klocek Lego ważył zaledwie 26 gramów i miał wielkość jednego cala. Użytkownik TikToka @bricktsar dodał filmik, z pełną specyfikacją złotej maski Lego.

Sklep ze starociami zajął się złotą maską i wystawił ją na aukcję internetową za kilkaset dolarów. Pracownicy jeszcze wtedy nie wiedzieli, z czym mają do czynienia. Krótko po zamieszczeniu aukcji, klocek Lego zaczęło licytować 48 osób. Jak się okazało, był to niezwykle rzadki element, który wyprodukowano w 2001 roku w nakładzie 30 sztuk. 25 sztuk przekazano ważnym pracownikom firmy, a reszta była nagrodą w konkursie Lego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kolekcjonerskie Lego sprzedane za 18 tysięcy dolarów

Jeden z pracowników skupu przyznał, że przez całe 25 lat swojej pracy nie widział, by klienci ta bardzo chcieli kupić jakiś kawałek złota. Owszem był cenny, lecz kwota, za jaką sprzedano złotą maskę Lego, zdecydowanie przewyższała jej wartość materialną. Przed samą sprzedażą właściciele musieli upewnić się, czy maska nie jest podrobiona. Wykonano serię badań i potwierdzono autentyczność klocka Lego.

Kupujący chciał zachować anonimowość, lecz właściciele Goodwill podjęli decyzję, co zrobią z zarobionymi pieniędzmi. Zamiast cieszyć się z przypływu gotówki, przeznaczyli ją na fundację, której głównym założeniem jest dokarmianie biednych i pomoc w możliwościach szkoleniowych dla osób w kryzysie.

Limitowane Lego w Polsce

Istnieją specjalne sklepy internetowe, które sprzedają limitowane kolekcje Lego. Wśród nich znajdują się klocki z lat 90. Na ten moment warte są one co najmniej kilkaset złotych. Najdroższe zestawy kosztują ponad trzy tysiące złotych, a nie ma w nich żadnych złotych elementów, jak to było w przypadku maski.

Z pewnością pasjonaci Lego wiedzą, ile warte są ich klocki i może się okazać, że niektórzy mają w swoich domach prawdziwe perełki, które dopiero z czasem zyskają na wartości. Warto więc zajrzeć na strych w domu rodzinnym i sprawdzić, czy nie ma tam starego Lego z czasów dzieciństwa. Możliwe, że jego wartość diametralnie wzrosła.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także