PoradyLajfhakiKomary lgną do ciebie jak szalone? 6 przyczyn, przez które intensywnie je zwabiasz

Komary lgną do ciebie jak szalone? 6 przyczyn, przez które intensywnie je zwabiasz

kogo najbardziej gryzą komary, fot. freepik
kogo najbardziej gryzą komary, fot. freepik

03.06.2023 10:30, aktual.: 03.06.2023 13:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zastanawiałeś się kiedyś, kogo najbardziej gryzą komary? Do jednych osób te owady lgną bardziej, a do innych mniej. Powodów może być wiele, jednak najważniejszy ma związek z grupą krwi.

W okresie letnim komary to prawdziwe utrapienie. Ich ugryzienia pozostawiają nieprzyjemny ślad oraz powodują swędzenie. Możesz tego uniknąć. Zobacz, czy jesteś w grupie ryzyka i czy to właśnie do ciebie będą leciały te wygłodniałe owady.

Komary, czyli ogrodowe utrapienie

Szacuje się, że na świecie jest około 3500 gatunków komarów. To naprawdę wiele, chociaż w naszym kraju nie jest ich tak dużo, bo zaledwie dwa rodzaje. Powszechnie mówi się "komary gryzą". Nie jest to do końca prawda. Bo krwią żywią się jedynie komarzyce. Dzieje się tak dlatego, że ludzka lub zwierzęca krew jest im niezbędna do złożenia jaj — zawiera sporo białka. Samce zaś nie są tak krwiopijne, bo piją nektar kwiatowy. Jak to jest, że jedne osoby wychodzą ze starcia z komarami bez szwanku, a inne mają pełno ugryzień? Powodów tego stanu rzeczy jest kilka.

środek na komary fot. freepik
środek na komary fot. freepik

Kogo komary kąsają najbardziej?

Oto lista osób szczególnie narażonych na ugryzienia komarów. Sprawdź, czy się na niej znajdujesz.

1. Osoby uprawiające aktywność fizyczną i intensywnie się pocące

Kiedy jesteś spocony, bardziej przyciągasz komary. Pot zawiera amoniak i kwas mlekowy — substancje niezwykle ponętne dla tych owadów. Jeżeli uprawiasz aktywność fizyczną na powietrzu, to stajesz się ich łatwym celem.

2. Osoby o podwyższonej temperaturze ciała

Lekko podwyższoną ciepłotę ciała mają dzieci, kobiety podczas owulacji oraz młodzi mężczyźni — to oni stają się przysmakiem dla komarów w letnie dni.

3. Osoby pijące alkohol

Wabikiem dla komarów jest wydychany przez człowieka dwutlenek węgla. Wytwarza się go więcej, jeśli spożyjemy alkohol. To właśnie dlatego, kiedy pijesz napoje wyskokowe pod chmurką, zwabiasz do siebie stada komarów.

4. Osoby z grupą krwi 0

Naukowcy z Florydy uważają, że komarzyce najchętniej kąsają osoby posiadające grupę krwi 0. Na drugim miejscu są posiadacze grupy krwi B, a na trzecim osoby z grupą A. Podobno komary potrafią z samego zapachu odczytać, jaką masz grupę krwi!

5. Kobiety w ciąży

Estradiol, będący żeńskim hormonem płciowym, przyciąga komary nawet z dużej odległości. Dlatego właśnie szacuje się, że ofiarą ich ugryzień są częściej kobiety niż mężczyźni. Wyjątkowo podatne na ukąszenia są panie w ciąży, bo automatycznie mają wyższą temperaturę ciała, a w ich oddechu znajduje się też więcej dwutlenku węgla.

6. Osoby ubrane w ciemne kolory

Owady przyciąga ciemny kolor, dlatego bardziej podatne na ugryzienia komarów są osoby ubrane w czarne, granatowe bądź czerwone stroje. Zmień styl ubioru, a przestaną cię gryźć owady. Proste? Proste!

alkohol przyciąga komary, fot. freepik
alkohol przyciąga komary, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także