PoradyOrganizacjaCzy na urlopie macierzyńskim można pracować? Przepisy mówią jasno

Czy na urlopie macierzyńskim można pracować? Przepisy mówią jasno

Kobieta trzyma dziecko na kolanach
Kobieta trzyma dziecko na kolanach
Źródło zdjęć: © Getty Images, | golubovy
31.01.2024 09:09, aktualizacja: 31.01.2024 09:23

Dla wielu określenie urlop macierzyński wcale nie ma zbyt wiele wspólnego z urlopem, a nowymi obowiązkami życiowymi. Ciąża, a następnie poród i zajmowanie się dzieckiem wymagają wiele czasu, przez co kobiety muszą zawiesić na jakiś czas karierę oraz pracę. W tym okresie otrzymują zasiłek, ale co, gdyby podczas urlopu macierzyńskiego sobie dorobić?

Urlop macierzyński należy się kobiecie, która urodziła dziecko lub rozpoczęła go podczas trwania ciąży. Ilość przysługujących dni wolnych zależy od liczby urodzonych dzieci, ale standardowo wynosi 20 tygodni. Jeśli przyszła mama do dnia porodu pracowała, to urlop macierzyński zaczyna być liczony od narodzin dziecka. Wiele kobiet zastanawia się, czy na urlopie macierzyńskim można podejmować pracę i jak ma się to do otrzymywanego zasiłku. Co na takie rozwiązanie prawo?

Czy można pracować na urlopie macierzyńskim?

Wszystko, co powinna wiedzieć młoda mama, jest zapisane w Kodeksie pracy, czyli zbiorze praw oraz obowiązków pracownika oraz pracodawcy. Jeśli jesteś na urlopie macierzyńskim, to doskonale zdajesz sobie sprawę, że otrzymujesz zasiłek, który wynosi 100 proc. twojego wynagrodzenia. W przypadku przedłużenia opieki nad dzieckiem o urlop rodzicielski, otrzymasz młoda mamo tylko 80 proc. świadczenia, co dla wielu osób nie jest zbyt korzystną opcją.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pojawienie się dziecka nie tylko przewraca świat matki do góry nogami, ale też powoduje zwiększenie się wydatków, przy niezbyt wysokich przychodach. Z tego powodu kobiety zastanawiają się na tym, czy mogą sobie dorobić, ale bez straty prawa do zasiłku, a tym bardziej problemów z urlopem macierzyńskim. Według art. 180 Kodeksu pracy młoda mama musi wykorzystać przynajmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego po narodzinach dziecka.

Pozostałe 6 tygodni może oddać ojcu dziecka, który również ma prawo znaleźć się na urlopie tacierzyńskim. Wtedy bez problemu młoda mama wraca do swoich obowiązków zawodowych sprzed ciąży. O wiele ciekawszy jest art. 182 tego samego Kodeksu, który stanowi, że podczas urlopu macierzyńskiego, możesz pracować, ale pod pewnymi warunkami. Po pierwsze musi to być pracodawca, który udzielił ci tego urlopu, a po drugie musisz pracować w niepełnym wymiarze czasu pracy, który nie przekroczy pół etatu. Taki zarobek na urlopie macierzyńskim wiąże się z pomniejszeniem otrzymywanego zasiłku.

Jak dorobić na urlopie macierzyńskim?

Istnieje też możliwość podjęcia pracy u innego pracodawcy, przez co będziesz mogła pracować w pewnym wymiarze czasu pracy, a pracodawca nie będzie miał obowiązku całkowitego oskładkowania twojej umowy cywilnoprawnej. Warto dodać, że w ten sposób nie utracisz urlopu macierzyńskiego oraz zasiłku, a przy tym pozostaniesz aktywna zawodowo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także