PoradyLajfhakiKolory tablic rejestracyjnych to nie przypadek ani widzimisię kierowcy. Oto co oznaczają

Kolory tablic rejestracyjnych to nie przypadek ani widzimisię kierowcy. Oto co oznaczają

Kolory tablic rejestracyjnych, fot. Gettyimages
Kolory tablic rejestracyjnych, fot. Gettyimages

22.10.2023 12:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tablica w samochodzie mówi wiele o właścicielu samochodu. Powszechnie wiadomo, że pierwsze litery odpowiadają miastu, w jakim jest zarejestrowane auto. Okazuje się, że poza symbolami, kolory tablic rejestracyjnych są równie ważne. W Polsce wyróżniamy kilka typów.

Przechadzając się po ulicy, widzimy setki samochodów, a większość z nich ma zwykłe tablice w białym kolorze. Widnieje na nich siedem znaków — dwie lub trzy litery oraz cztery do pięciu cyfr. Do roku 2000 tablice miały czarne tło i białe znaki, lecz aktualnie można spotkać odwrotną kombinację tych kolorów. Po lewej stronie najczęściej widnieje niebieski pasek z flagą europejską i oznaczeniem państwa. Jakie jeszcze kombinacje kolorów i znaków można zobaczyć na tablicach?

Kolory tablic rejestracyjnych. Kto może się ubiegać o inny kolor blach?

Druga najpopularniejsza kombinacja kolorystyczna to czerwone znaki na białym tle. Są to tablice tymczasowe, gdy proces rejestracji pojazdu jest dłuższy niż standardowa procedura. Najczęściej dotyczy to samochodów sprowadzanych z zagranicy. Czerwone blachy wydaje się na 30 dni, a po upłynięciu tego terminu można się ubiegać o dodatkowe dwa tygodnie. Coraz częściej widuje się też zielone oznaczenia na blachach samochodu. W taki sposób oznacza się auta elektryczne, które w obecnych czasach zostały bardzo uprzywilejowane. Mogą one korzystać z bus pasów, a także bezpłatnie parkować w płatnych strefach.

Obraz

Żółte tablice są przeznaczone dla wyjątkowych aut

Jeśli widzisz samochód z żółtą tabliczką, to znak, że przed tobą stoi zabytek motoryzacyjny. Zalicza się do nich pojazdy, które mają ponad 30 lat, ich modeli nie produkuje się już od 15 lat, a 75% części jest w dalszym ciągu oryginalne. One również zyskały sporo przywilejów. Jednym z nich jest brak obowiązku zachowania ciągłości ubezpieczenia OC. Badanie pojazdu odbywa się tylko raz, podczas rejestracji samochodu.

Obraz

Niebieskie tablice to coś, co rzadko widujemy na ulicach

Mówi się, że spotkanie niebieskiej tablicy jest wyjątkowo rzadkie, gdyż wycofano je w lipcu 2019 roku. Były potrzebne do tymczasowej rejestracji pojazdu, a po ich prawej stronie zawsze znajdowała się literka "B" wyraźnie oddzielona dodatkową spacją. Wykorzystywano je podczas badań homologacyjnych. Aktualnie zostały zastąpione przez tablice profesjonalne, czyli te z ciemnozielonymi znakami na białym tle. Na sam koniec warto wspomnieć o tablicach dyplomatycznych, które widnieją na samochodach ambasadorów lub konsulatów obcych państw. Widać je najczęściej na warszawskich ulicach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także