PoradyOrganizacjaKontrolka oleju daje o sobie znać? Nie panikuj, gdy świeci się na żółto

Kontrolka oleju daje o sobie znać? Nie panikuj, gdy świeci się na żółto

Twoja kontrolka oleju w aucie nagle rozbłysła, a ty zaczynasz panikować, bo jesteś w trakcie podróży? W takiej sytuacji należy zachować zdrowy rozsądek i nie dać unieść się emocjom. To ze dioda nagle zaczęła świecić, nie musi oznaczać awarii samochodu. Sprawdź, co znaczy ten symbol i jak się zachować w sytuacji, gdy jesteśmy w trasie, a deska rozdzielcza sygnalizuje problem.

Kontrolka oleju w samochodzie.
Kontrolka oleju w samochodzie.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Noey smiley

Układ smarowania jest niezbędny do prawidłowej pracy silnika samochodowego. Bez jego udziału szybko dochodzi do zatarcia jednostki napędowej. Niemniej, jeśli zobaczymy świecącą się kontrolkę oleju, nie musimy z góry zakładać, że samochód zaraz przestanie działać. Kontrolka to znak ostrzegawczy i próba zwrócenia uwagi kierowcy na problem, któremu należy się przyjrzeć. Podpowiemy ci, jak odczytywać symbole na desce rozdzielczej, by twoja jazda była sprawna i bezpieczna.

Kontrolka oleju w samochodzie

Symbol na desce rozdzielczej może świecić się w dwóch kolorach: żółtym i czerwonym. Ma to związek z rozszerzoną funkcjonalnością kontrolek. Kiedyś miała ona jedynie informować kierowcę o nieprawidłowym ciśnieniu smarowania w silniku. Aktualnie jej działanie jest nieco poszerzone, a w zależności od koloru diody, możemy spodziewać się różnych problemów z silnikiem.

Kontrolka oleju w kolorze żółtym to oznaka tego, że poziom oleju w silniku jest zbyt niski. Czerwona lampka sygnalizuje poważne problemy z ciśnieniem w układzie smarowania lub awarię czujnika. Często podczas zapalania się czerwonej kontrolki, pojawia się sygnał dźwiękowy, który może przerazić niedoświadczonego kierowcę. Może, ale nie musi oznaczać czegoś złego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Majsterkowanie, które daje dużo zabawy

Jak się zachować, gdy kontrolka oleju zaczyna się świecić?

Bagatelizowanie sygnału silnika, to najgorsze co możesz zrobić. Skoro samochód daje ci znak, że coś jest nie tak, trzeba zbadać tę sprawę. Nie musisz momentalnie zatrzymywać samochodu, no chyba, że widzisz czerwony znaczek. Wtedy zaprzestanie jazdy to najlepsze co możesz zrobić. Jak odczytywać oznaczenia na desce rozdzielczej?

Żółta kontrolka oleju sugeruje, by uzupełnić jego brak. Możesz to zrobić zaraz po zatrzymaniu, ważne, by w trakcie prowadzenia auta unikać dynamicznej jazdy i niesprzyjających warunków. Czerwona kontrolka oleju wymaga zatrzymania pojazdu na uboczu i jak najszybszego przetransportowania do serwisu. Jazda w takim przypadku może okazać się niebezpieczna, więc nie należy jej kontynuować.

Istnieją jeszcze dwa przypadki, które mogą przydarzyć się w trakcie jazdy. Czerwona kontrolka zapaliła się, lecz po chwili zgasła. Wtedy również zatrzymujemy pojazd, gdyż może to oznaczać spadek ciśnienia oleju w silniku. Czerwona kontrolka pali się mimo prawidłowego poziomu oleju w silniku? Radzimy pozostać w miejscu. Mimo że niektórzy uważają to za błąd ze strony deski rozdzielczej, nigdy nie wiadomo czy pompa oleju nie została zatkana, co również może powodować ryzyko unieruchomienia samochodu na drodze.

Kontrolka nie zawsze oznacza uszkodzenie silnika, lecz ta, która pali się na czerwono, powinna dać nam poważny znak ostrzegawczy. Lepiej zaprzestać jazdy i poczekać na przybycie odpowiednich służb niż mieć poważny kryzys na drodze, gdy samochód odmówi posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie. Regularne kontrolowanie oleju i diagnostyka pozwolą uniknąć stresowych sytuacji, a żółta lampka nie będzie przyprawiać o napady paniki.