PoradySprzątanieNie zaglądasz za lodówkę? Nie dziw się, że ciągnie prąd jak szalona

Nie zaglądasz za lodówkę? Nie dziw się, że ciągnie prąd jak szalona

Czy wiesz, że lodówka wymaga pielęgnacji zarówno wewnątrz jak i zewnątrz? Poza myciem frontu i półek warto zwrócić uwagę na tylną ścianę, która jest często pomijana, a to właśnie tam gromadzi się najwięcej kurzu, który niszczy urządzenie. Jeśli pył osiądzie grubą warstwą na skraplaczu, może dojść do awarii urządzenia. Podpowiemy ci, jak czyścić ten niepozorny element, który odpowiada m.in. za wydajność jej chłodzenia.

Pielęgnacja lodówki.
Pielęgnacja lodówki.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Dominique VERNIER

Lodówka to niezbędny sprzęt AGD w każdej kuchni. Bez niej jedzenie psułoby się w zastraszającym tempie, a robienie zapasów byłoby zwyczajnie niemożliwe. Każda awaria tego urządzenia niesie za sobą mnóstwo strat, czy to w postaci zepsutej żywności, czy też pieniędzy przeznaczonych na naprawę. Czasami bywa tak, że chłodziarka pobiera mnóstwo prądu, a przyczyną tego może być gruba warstwa kurzu na skraplaczu. Gdzie go znaleźć i jak go pielęgnować?

Lodówka pobiera zbyt dużo prądu? Możliwe, że to wina skraplacza

Nie każdy wie, do czego tak właściwie służy skraplacz w lodówce. Możemy go znaleźć na tylnej ścianie urządzenia. Ma postać kratki, w której znajduje się płyn chłodniczy, który po schłodzeniu zaczyna się skraplać. Nie jest to przypadkowe zjawisko, gdyż dzięki temu powstaje zimna para, która wychładza wnętrze lodówki. To bardzo ważna część pracy układu chłodniczego, który jest w ciągłej gotowości do obniżenia temperatury wewnątrz komory.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli masz lodówkę starsza niż 5 lat, zrób test szczelności!

Pielęgnacja skraplacza gwarantuje prawidłowe działanie lodówki. Jeśli element będzie pokryty grubą warstwą kurzu, może dojść do zaburzenia jego pracy, co skutkuje wyższym poborem energii czy też skraplaniem się wody, która gromadzi się na najniższej półce. Aby do tego nie dopuścić, sprawdź, jak w łatwy sposób wyczyścić skraplacz. Masz dwie opcje do wyboru.

Jak wyczyścić skraplacz w lodówce?

Skoro zdecydowałaś się na oczyszczenie tego elementu, musisz go pierwsze znaleźć. Jak wcześniej pisaliśmy, jest to kratka na tylnej ścianie, lecz w istnieje kilka wyjątków. Niektóre modele lodówek mają go nad górną płytą lub na bocznej ścianie (zwykle jest wtedy ukryty za klapką).

Kiedy już odnajdziesz odpowiedni element, musisz odłączyć lodówkę od zasilania i przygotować kilka niezbędnych narzędzi. Mowa tu o szczotce z miękkim włosiem i ścierce z mikrofibry. Niektórzy nie lubią się bawić w ręczne omiatanie kurzu, dlatego korzystają z odkurzacza z dołączoną końcówką o delikatnym włosiu. W tym wypadku najważniejsze jest to, by ustawić urządzenie na możliwie najniższą moc i delikatnie pocierać włoskami, które pozbierają kurz.

Kiedy skraplacz jest już pozbawiony zewnętrznej warstwy kurzu, koniecznie przetrzyj wszystkie szczebelki miękką ścierką. Kratka po kratce ścieraj cały kożuch, który najprawdopodobniej zbierał się tam przez ostatnie kilka lat. Pamiętaj, by nie używać żadnych detergentów i polegać jedynie na ścierce i sile swoich rąk. Skraplacz oczyszczamy co jakiś czas, tak by nie dopuścić do ponownego zarośnięcia grubą warstwą kurzu, która blokuje poprawne działanie lodówki.