Wygląda egzotycznie i luksusowo. Na kwiaty trzeba czekać 5 lat, ale warto
Ten kwiat pochodzi z południowej Afryki i przypomina ogony rajskich ptaków. Mając go w swoim mieszkaniu i odpowiednio o niego dbając, możesz doczekać się dwukolorowych kwiatów. Sprawdź, jak w prosty sposób możesz zadbać o uprawę tej niezwykłej rośliny.
Strelicja królewska to gatunek dużej, egzotycznej i pięknej rośliny z rodziny strelicjonowatych. Pochodzi z południowej Afryki, gdzie występuje najczęściej nad brzegami rzek oraz na obszarach przybrzeżnych. Roślina ta wyróżnia się grzbiecistą budową, pięknymi i dużymi zielonymi liśćmi oraz kontrastowymi kolorami kwiatów. Strelicja królewska często nazywana jest rajskim ptakiem. Wszystko za sprawą jej niezwykłych kwiatów, które przypominają ubarwienie egzotycznego ptactwa. Mamy dobrą wiadomość. Okazuje się, że strelicja wcale nie jest wymagająca w uprawie.
Możesz ją hodować również w domu
Strelicja królewska mimo swojej egzotyczności na szczęście nie należy do bardzo wymagających w uprawie kwiatów. Ta rajska roślina jest raczej prosta w pielęgnacji i akceptuje przebywanie w domowych warunkach. Chcąc jednak wyhodować jej spektakularne kwiaty, trzeba poświęcić roślinie nieco uwagi, uzbroić się w cierpliwość i z dokładnością spełnić kilka określonych warunków. Warto podkreślić, że kwitnienie strelicji niestety następuje dopiero po upływie kilku lat. Najpierw musi urosnąć do dużych wielkości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
5 pożeraczy prądu
Posiadając strelicję w domu, na pewno musisz zadbać o zapewnienie jej żyznej i dobrze spulchnionej gleby. Nie możesz zapomnieć również o obfitym i przemyślanym podlewaniu oraz o ulokowaniu jej w jasnym i mało słonecznym stanowisku. O czym warto również pamiętać? Strelicja lubi słońce, ale nie może znajdować się w bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Roślina ta odnajdzie się zarówno w twoim mieszkaniu jak i na balkonie lub w ogrodzie.
Czego nie akceptuje Strelicja Królewska?
Kwiat ten nie znosi zbyt suchego powietrza. Jeśli zauważysz, że twoja strelicja zwija liście, to znaczy, że broni się przed utratą wody. Roślina ta nie lubi wysychać, ale jej system korzeniowy nie może być również przelany. Jeśli do tego dopuścisz, to zamiast pięknych kwiatów czeka cię niestety zgnilizna.
Dodatkowo na początku strelicja może mieć problemy z adaptacją. Objawia się to tym, że zaraz po przeniesieniu w nowe miejsce może zwinąć swoje liście. Jednak kiedy kwiat już przyzwyczai się do nowych warunków, wraca do swojego pierwotnego stanu. Strelicje przesadzamy co około 4 lata. Zimą musisz również pamiętać o nietrzymaniu jej w niskich temperaturach. Strelicja nie powinna stać w miejscu, gdzie może być narażona na przeciągi.