Kto może być świadkiem na ślubie kościelnym? Wielu wierzących o tym nie wie
Planujesz ślub kościelny i nie wiesz kogo powołać za świadka? Kościoły często mają długą listę wymagań, dlatego dobór świadka nie jest taki oczywisty. Ksiądz Piotr Jarosiewicz został zapytany o tę kwestię publicznie. Jego odpowiedź zaskoczy pewnie wiele osób.
Świadek na ślubie ma kilka bojowych zadań, dlatego najczęściej wybiera się do tego osobę ze swojego otoczenia. Poza uczestniczeniem w zabawach na weselu musi on być prawą ręką pana lub pani młodej. Czy świadkiem może zostać osoba po ślubie cywilnym lub ateista? Ksiądz Jarosiewicz ma jasne stanowisko w tym temacie.
Jakie warunki musi spełnić świadek na ślubie?
Ślub kościelny to ważny dzień dla państwa młodych, którzy po symbolicznym "tak" zostają partnerami na całe życie. Podczas składania przysięgi w ich otoczeniu musi się stać para świadków, którzy są obserwatorami i potwierdzają zawarcie małżeństwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wiązanie krawata w kilka sekund
Świadek na ślubie musi spełniać pewne wymagania, lecz nie są one jakoś bardzo wygórowane. Jedyna zasada, która obowiązuje w kościołach to pełnoletność świadka. Co z jego stanem cywilnym i wiarą? Ksiądz Piotr z kanału @ks.piotrjarosiewicz odpowiada na to pytanie.
Według duchownego świadek na ślubie nie musi mieć ślubu kościelnego, a jego stan cywilny mało kogo obchodzi. Ponadto taka osoba może być niewierząca i to również nie stoi na przeszkodzie, by zostać świadkiem na ślubie kościelnym. Jarosiewicz powtarza, że świadek to jedynie obserwator i nie spełnia żadnej innej funkcji podczas kościelnej ceremonii.
Czy świadkowie na ślubie muszą być różnej płci?
Będąc na ślubach, zazwyczaj widujemy świadków różnej płci. Są to najczęściej przyjaciele pana i pani młodej lub ktoś z ich bliskiej rodziny. W tradycji przyjęło się, że świadkowie na ślubie muszą być różnej płci, lecz jak się okazuje, nie jest to żadna zasada.
W kościele katolickim nie ma odgórnej zasady mówiącej o tym, że świadkowie muszą być różnej płci. Dwie kobiety lub dwóch mężczyzn? Czemu nie! Taka informacja może się przydać parze młodej, która ma duży problem ze znalezieniem drugiego świadka innej płci. Jak widać, ślub kościelny nie ogranicza i daje wolną rękę w temacie doboru świadków.
Czy świadkami mogą być rodzice? To pytanie równie często zaprząta głowę pary młodej, która najczęściej wyprawia niewielkie przyjęcie i nie ma zbyt wielu gości, którzy mogliby zostać świadkami. Odpowiadając na pytanie – tak, rodzice mogą zostać świadkami na ślubie.
Sezon weselny właśnie się zaczął. Jeśli masz skończone 18 lat i posiadasz dowód osobisty, możesz zostać poproszony na świadka nawet przez pierwszą lepszą osobę na ulicy. Szaleństwo, prawda?