Nie chcesz iść na wesele? Sprawdź, jak grzecznie odmówić zaproszenia
Wraz z nadejściem wiosny pojawia się wiele okazji do świętowania. Od kwietnia zaczynają się wesela i potrwają aż do jesieni. Z tej właśnie okazji dostajemy sporo zaproszeń na uroczystości... a to nie zawsze jest nam na rękę. Czasami nie mamy ochoty iść na tego typu przyjęcia, dlatego warto wiedzieć, jak odmówić zaproszenia.
07.03.2024 11:13
Sezon na huczne imprezy powoli się zbliża, a to oznacza, że najprawdopodobniej ktoś ze znajomych i rodzin zaprosi cię na wesele. Zaproszenia są miłe, lecz jeśli akurat nie masz możliwości uczestniczenia w tej uroczystości, trudno ci odmówić przybycia. Jak grzecznie powiedzieć nie? Mamy kilka pomysłów.
Czy mogę odmówić zaproszenia na uroczystość?
Problemy finansowe, złe relacje z rodziną czy brak partnera na wesele to normalne powody, przez które masz prawo odmówić uczestniczenia w imprezie. Tak naprawdę możesz zwyczajnie nie mieć ochoty wychodzić z domu i nikt nie będzie ci kazał uczestniczyć w weselu. Tłumaczenie swoich powodów jest najczęściej bez sensu, więc warto wiedzieć, jak odmówić zaproszenia już na samym wstępie.
Odmowa kojarzy się z czymś niemiłym, lecz można to zrobić z klasą, tak by żadna ze stron nie poczuła się urażona. Wszystko zależy od tego, jakich słów użyjesz i czy zachowasz szacunek wobec innych. Z pewnością powiedzenie: "wesele jest takie drogie, nie mam ochoty dawać wam pieniędzy" wybrzmi bardzo źle, a osoba zapraszająca zostanie speszona.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak odmówić zaproszenia na uroczystość?
Zasada jest prosta: odmawiaj, lecz nie podawaj powodu swojej nieobecności. Może być tak, że osoby zapraszające poczują się urażone, gdy zaczniesz się gęsto tłumaczyć i podasz kilkanaście powodów na to, dlaczego uczestniczenie w ich imprezie ci się nie opłaca.
Nauka tego, jak odmówić zaproszenia, przyda ci się na przyszłość, gdy dojdzie do innych sytuacji, gdzie uczestnictwo w spotkaniu nie będzie ci na rękę. Odmawianie to rzecz trudna, ale da się tego nauczyć. Jeśli zastosujesz jeden z poniższych tekstów, z pewnością obie strony będą zadowolone.
Zacznijmy od tych krótkich i na temat:
- "Dziękuje, ale nie mogę się pojawić".
- "To miłe, ale sprawy rodzinne nie pozwolą mi na uczestnictwo".
- "Dziękuje, ale w tym terminie mam inne zobowiązania".
Odmowa może mieć również charakter emocjonalny:
- "Dziękuje za zaproszenie na wasze wesele, bardzo mi przykro, lecz nie mogę się pojawić."
- "Zaproszenie to wielki zaszczyt, ale w tym terminie jestem zobowiązana być gdzie indziej i nie będę w stanie się pojawić na waszym weselu".
- "Bardzo dziękuje za to, że o mnie pomyśleliście, lecz nie jestem w stanie pojawić się na waszym weselu. Bawcie się dobrze".
Zobacz także
Jak odmówić zaproszenia, gdy ktoś dopytuje? Postaw granicę
- "Dziękuje za zaproszenie, to bardzo miłe, lecz nie jestem w stanie wtedy się pojawić. Mam inne plany. Mam nadzieje, że mnie zrozumiesz".