PoradyPsychologiaW jakim wieku brać ślub, żeby związek przetrwał? Terapeutka podała widełki

W jakim wieku brać ślub, żeby związek przetrwał? Terapeutka podała widełki

Według specjalisty wtedy najlepiej wziąć ślub
Według specjalisty wtedy najlepiej wziąć ślub
Źródło zdjęć: © Pixabay | Pexels

14.03.2024 07:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiele osób zastanawia się nad tym, kiedy nadejdzie odpowiedni czas na wzięcie ślubu i założenie rodziny. Randkowanie XXI wieku nie jest łatwe, tak samo, jak znalezienie odpowiedniego partnera, a co dopiero zbudowanie trwałego związku aż do śmierci. W jakim wieku najlepiej wziąć ślub?

Coraz więcej singli, którzy chcą wziąć ślub, ale nie mogą znaleźć odpowiedniej osoby, porzuca nadzieje na szczęście. Często uważają, że ich "pociąg" miłości odjechał, a mijające lata wcale w tym nie pomagają. Według badań Instytutu Studiów nad Rodziną oraz psychoterapeutki Lori Gottlieb kluczową kwestią udanego małżeństwa jest wiek, w którym bierzemy ślub. 

W jakim wieku najlepiej wziąć ślub?

Bardzo często mówi się, że wiek to tylko liczba w metryce, ale w przypadku poszukiwania drugiej połówki ma ogromne znaczenie. Badacze ustalili, że nie warto brać ślubu w zbyt młodym wieku, ponieważ bardzo często doprowadza to do rozwodu. Według psychologów w wieku 20 lat nie jesteśmy jeszcze odpowiednio ugruntowani w wielu kwestiach życia oraz nadal rozwijamy się emocjonalnie, co może obić się na decyzji o ślubie. Przecież żaden zakochany nie zakłada tego, że jego związek się rozpadnie, a według statystyk śluby przed 25 rokiem życia nie mają zbyt dużych szans na "i żyli długo i szczęśliwie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Psychoterapeutka Lori Gottlieb uważa, że najlepiej zdecydować się na wzięcie ślubu między 25 a 30 rokiem życia, ponieważ właśnie w tym czasie większość badanych zdążyła już bardzo dobrze poznać siebie i swoje oczekiwania. Małżeństwa zawierane w tym przedziale wiekowym mogą budować nie tylko trwałe relacje, ale także zyskiwać wspólne doświadczenia oraz poznawać siebie nawzajem. Co więcej, statystyki w kwestii brania ślubów pokazują, że osoby, które zdecydowały się na ten krok przed 32. urodzinami, są narażone na rozwód aż o 11 proc. mniej! Co z braniem ślubu, kiedy jesteśmy nieco starsi?

Kiedy wzięcie ślubu staje się ryzykiem rozwodu?

Branie ślubu po 32. roku życia wiąże się z większym ryzykiem rozwodu aż o 5 proc. wraz z każdym kolejnym rokiem, a winowajcą jest właśnie wiek. Psychologowie uważają, że z upływem lat stajemy się mniej elastyczni oraz otwarci na nowe relacje, które potencjalnie mogłyby zakończyć się ślubem. Nieudane związki, nieodpowiedni partnerzy oraz nasz bagaż życiowych doświadczeń również wpływają na to, że małżeństwo może zakończyć się fiaskiem.

W odjęciu decyzji o poszukiwaniu partnera do wzięcia ślubu również nie pomagają zbyt wygórowane oczekiwania oraz spotykanie się z potencjalnymi kandydatami lub kandydatkami tylko na pierwsze randki. Według Lori Gottlieb wielu singli odpuszcza sobie randkowanie, kiedy nie poczują przysłowiowych motyli w brzuchu, a to ogromny błąd.

W poszukiwaniu męża lub żony oraz wizji wzięcia ślubu wiele osób wertuje "oferty" lub poszukuje idealnych partnerów, których nie ma. Oczekiwania zarówno mężczyzn, jak i kobiet są ogromne, a wszystko za sprawą tego, co widzimy w mediach społecznościowych. Z tych powodów specjalistka radzi, aby dawać sobie i innym szansę na poznanie się bez pośpiechu w kwestii ślubu.

Źródło: Dailymail.co.uk.

ślubrandkisingle