PoradyLajfhakiKup w aptece za mniej niż 5 zł i spryskaj korzenie storczyków. Wreszcie przestaną marnieć

Kup w aptece za mniej niż 5 zł i spryskaj korzenie storczyków. Wreszcie przestaną marnieć

Jak uchronić storczyki przed szkodnikami? fot. Genialne
Jak uchronić storczyki przed szkodnikami? fot. Genialne
14.10.2023 15:43

Storczyk to kwiat, który można spotkać w praktycznie każdym domu. Często dostajemy je jako prezent, bo wyglądają bardzo wystawnie i elegancko. Trzeba wiedzieć, jak uchronić storczyki przed szkodnikami, aby utrzymać rośliny w dobrej kondycji.

Mimo że pielęgnacja storczyków nie należy do najłatwiejszych, to cieszą się one dużą popularnością w naszych domach. Jeśli wypracujemy system podlewania i nawożenia, na łodygach aż zaroi się od nowych pąków. Jeżeli twoja roślinka w ostatnim czasie zmarniała, może to znak, że trzeba sprawdzić jej korzenie. Być może pogryzają ją szkodniki.

Storczyk to dość wymagająca roślina

Nim nauczysz się, jak postępować z orchideą, minie wiele czasu i najprawdopodobniej zabijesz kilka okazów. Trening czyni mistrza, a popełnianie błędów to nic złego. Ta kapryśna roślinka potrzebuje świetlistego stanowiska, lecz nie będzie zadowolona, jeśli narazisz ją na silne działanie palących promieni słonecznych. Podobnie jest z wilgocią — musi być na poziomie minimum 60%, a im więcej, tym lepiej. Kolejna sprawa to podlewanie, które musi odbywać się w określony sposób. Roślinę wstawiamy do letniej wody na kilka minut, a następnie wyciągamy osłonę i pozwalamy odcieknąć nadmiarowi wody. Korzenie powinny być już suche przed nadejściem wieczoru, gdyż minimalizuje to ryzyko złapania choroby grzybiczej. Jeśli robisz to wszystko, a roślina od jakiegoś czasu i tak marnieje, warto zrobić jej oprysk na szkodniki.

Jak uchronić storczyki przed szkodnikami? fot. Freepik
Jak uchronić storczyki przed szkodnikami? fot. Freepik

Jak uchronić storczyki przed szkodnikami?

Sklepy oferują sporo specjalistycznych środków, lecz mija się to z celem, skoro można samodzielnie zrobić oprysk za mniej niż 5 zł. Wystarczy wybrać się do apteki po buteleczkę wody utlenionej. Stosujemy ją doraźnie na korzenie, które mają widoczne ślady nadgryzienia lub pojawiają się dziwne plamy zwiastujące chorobę. Wystarczy przelać nieco wody do butelki z atomizerem i popryskać korzenie.

Obraz

Woda utleniona jako odżywka

Część osób stosuje oprysk z wody utlenionej jako specjalną odżywkę na poprawę kondycji rośliny. Warto ją zastosować, gdy liście tracą kolor, a kwiaty słabo się wybarwiają. W takim przypadku przygotuj specjalny preparat do podlewania storczyków. Mieszamy wodę z produktem z apteki w proporcji 1:4. Aplikujemy porcję preparatu raz na dwa tygodnie, aż do momentu, gdy zobaczymy poprawę kondycji storczyka.

Jak uchronić storczyki przed szkodnikami? fot. Freepik
Jak uchronić storczyki przed szkodnikami? fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także