InspiracjeLecą i bez przerwy gęgają. Choć to strata energii, gęsi mają z tego korzyści

Lecą i bez przerwy gęgają. Choć to strata energii, gęsi mają z tego korzyści

Gęsi nie gęgają bez powodu
Gęsi nie gęgają bez powodu
Źródło zdjęć: © Pixabay | 258817
18.02.2024 20:02

Gęsi są bardzo często mylone z kaczkami, a przecież to wyjątkowe ptaki, które odznaczają się niebywałą wytrzymałością, ale i zdolnościami. Wielu z nas często może je spotkać podczas spacerów nad wodą, a także w czasie wiosennych oraz jesiennych wylotów tych ptaków. Wtedy, lecąc w kluczu, gęgają, dzięki czemu słyszymy je z daleka i wcale nie jest to zwykła ptasia rozmowa.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że dzikie gęsi potrafią latać nawet do 10 km nad ziemią, a ich stada mogą liczyć nawet tysiąc ptaków. Odlatują w kluczu nazywanym klinem i nie jest to przypadek, ponieważ powietrze za pierwszymi gęsiami przerzedza się, a to ułatwia lot całej grupie. Kolejną ciekawostką o tych ptakach jest fakt, że dożywają średnio 30 lat i głośno gęgają nawet podczas lotu. Czy to je męczy? A może pomaga?

Dlaczego gęsi gęgają w locie?

Nad tym od lat głowili się badacze, którzy postanowili dokładnie sprawdzić to charakterystyczne gęganie. Do tej pory uważano, że gęsi lecące w kluczu są aż o 70 proc. efektywniejsze niż te, które podróżują samotnie ze względu na lepszą aerodynamikę w stadzie. Jest to tylko połowiczna prawda, ponieważ głośne dźwięki wydawane przez gęsi podczas lotu to nie przypadek. Udowodniono, że ptaki te używają zaledwie kilku dźwięków do komunikacji z pozostałymi gęsiami, a podczas lotu jest to kluczowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ludzie podczas wysiłku fizycznego często nie rozmawiają ze sobą ze względu na zbędną stratę energii, którą można wykorzystać lepiej. W przypadku gęsi działa to zupełnie inaczej, a głośne gęganie w locie to nic innego jak wymiana zdań między ptakami. Komunikują się wzajemnie o trasie, ale też nawzajem pocieszają podczas podniebnej podróży! Dzięki temu mogą lecieć o wiele sprawniej, dłużej i dalej, ponieważ trzymają się razem.

Czym jeszcze mogą zaskoczyć nas gęsi?

Z historii każdy wie, że gęsi swoim gęganiem uratowały Rzym w 390 roku p.n.e. przed Galami z doliny Padu. Dzięki temu były otoczone w wiecznym mieście wyjątkową czcią, ponieważ były czujniejsze niż psy obronne! Chińska policja w prowincji Xinjiang używała gęsi do pracy w terenie. Ptaki te znakomicie widzą w nocy, ale też potrafią być głośne i agresywne, przez co są skuteczniejsze od czworonogów. Co ciekawe, gęsi mają też romantyczną naturę, ponieważ wybierają partnera na całe życie, a kiedy on umrze, to często pozostają samotne do końca życia. 

W USA na plantacjach bawełny gęsi zjadają wszystkie chwasty, co likwiduje problem pielenia zielska ręcznie lub przy użyciu chemii. Natomiast w Polsce żyją zarówno gęsi dzikie, jak i te udomowione, a związana jest z nimi tradycja nawiązująca do 11 listopada, czyli święto św. Marcina z Tourus. Wtedy spożywamy gęsinę, a wszystko przez legendę związaną z gęganiem! Według niej swoim głośnym gadaniem gęsi wydały ukrywającego się w szopie dla ptactwa mnicha Marcina, który miał zostać biskupem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także