Balkon i ogródOgródZacznij już w lutym. Wiosną w ogrodzie będzie mniej chwastów

Zacznij już w lutym. Wiosną w ogrodzie będzie mniej chwastów

Tylko tak walczę z chwastami w ogrodzie
Tylko tak walczę z chwastami w ogrodzie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
03.02.2024 07:27, aktualizacja: 03.02.2024 08:06

Sezon zimowy wcale nie oznacza, że możemy zapomnieć o pielęgnacji ogrodu, a wykonywane teraz przez nas prace mają ogromne znaczenie w perspektywie przyszłych miesięcy. Tak właśnie jest z chwastami, które znowu zaczęły pojawiać się na rabatach oraz chodnikach. Nie musimy poświęcać im wiele uwagi i czasu, aby zniknęły, ponieważ wystarczy sprytny sposób.

Zachwaszczone miejsca często doprowadzają nas do białej gorączki, szczególnie jeśli nie bardzo lubimy pielenie. Do pozbycia się chwastów potrzeba sporego nakładu pracy i energii, a przecież nikt nie ma tyle czasu, a co dopiero zdrowia, aby z nimi walczyć. Luty to dobry moment na rozpoczęcie walki z chwastami w ogrodzie, ale do tego przyda się odpowiednia strategia.

Jak pozbyć się chwastów z ogrodu?

Zimowe pielenie ogrodu to mało znany a skuteczny sposób na walkę z chwastami przed sezonem (ich korzenie nie są jeszcze zbyt mocne). Oznacza to, że bardzo łatwo będzie można się ich pozbyć i wcale nie stracimy na to wiele czasu oraz siły. Wyrwanie chwastów z ogrodu w lutym ma wiele korzyści, a podziękujesz sobie za to wraz z nadejściem wiosny, kiedy cała roślinność obudzi się do życia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Do pozbycia się chwastów wcale nie będzie potrzebna nam spora krzepa oraz wiadro, ale domowy oprysk. Wiele osób ma dość pielenia zielska ręcznie, co jest tylko stratą czasu i przynosi krótkotrwały efekt. Zastosowanie na chwasty chemicznego oprysku również nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem, ponieważ może poważnie uszkodzić strukturę chodnika, ale też rosnące w pobliżu rośliny. Najlepiej zrezygnować z tych dwóch metod i postawić na bezpieczną alternatywę walki z chwastami w ogrodzie.

Domowy oprysk na chwasty

Mało kto wie, że znakomicie wypali chwasty wrząca woda, która jest pierwszym skutecznym specyfikiem. Szczególnie warto polać nią zielska wyrastające ze szczelin chodników lub kostek brukowych, ponieważ nie uszkodzi ich struktury, a błyskawicznie wysuszy chwasty. Równie dobrze sprawdzi się oprysk na chwasty z octu i wody w proporcji 2:1, który wykazuje tak samo dobre, a o wiele bezpieczniejsze działanie niż chemiczne preparaty. Podczas spryskiwania nim zielska należy być ostrożnym, aby specyfik nie osiadł na innych roślinach lub trawniku, ponieważ wyrządzi wtedy więcej szkody niż pożytku.

Innym, ale równie skutecznym patentem na chwasty w ogrodzie jest mieszanka 1 litra wody z 1/2 szklanki soli, 1 szklanki octu oraz 1 łyżeczki płynu do naczyń. Wszystko, co trzeba zrobić, to zmieszać te składniki i stosować punktowo na wychodzące z ziemi zielska. Chwasty od razu zostaną porażone tym preparatem do korzeni.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także