Znikną jednorazowe opakowania ketchupu, kosmetyków i sosów. UE wprowadza kolejny zakaz
Już wkrótce zaczną obowiązywać surowe przepisy ograniczające jednorazowe opakowania do minimum. Parlament Europejski i Belgia reprezentująca Radę Unii Europejskiej doszli do wspólnych wniosków na temat zakazu używania jednorazówek na terenie Unii Europejskiej. Oznacz to koniec dla foliówek, mini kosmetyków i opakowań na żywność.
W trakcie rozmów między Parlamentem Europejskim a Radą UE doszło do porozumienia w sprawie zakazu pakowania owoców i warzyw w jednorazowe opakowania. To nie wszystko. Pod ostrzał idą restauracje i zakaz używania plastikowych pojemniczków na sosy czy hotele z mini próbkami kosmetyków. Wszystko za sprawą celu, jaki wyznaczyła sobie UE – od 2030 roku wchodzi całkowity zakaz używania opakowań jednorazowego użytku.
Jednorazowe opakowania znikają z Europy?
Już wkrótce odbędą się rozmowy z przedstawicielami państw członkowskich w Radzie oraz parlamentarnej Komisji Ochrony Środowiska. Jeśli dojdzie do zatwierdzenia, nowe prawo wejdzie w życie po 18 miesiącach od momentu opublikowania w Dzienniku Urzędowym UE. Jednorazowe opakowania muszą jak najszybciej zniknąć ze sklepów, restauracji i hotelów, bo w innym wypadku cel przyjęty na 2030 rok zostanie niezrealizowany.
Warto nadmienić, że jednorazowe opakowania będą dotyczyć wszelkich miejsc handlu jak np. targi czy bazary. Foliówki, plastikowe kubki czy mini opakowania na sosy będą regularnie znikać z obiektów, które je aktualnie wykorzystują. Ucierpi na tym wiele branż, poczynając od sklepów aż po gastronomię i hotele.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Triki na sprytne sprzątanie, których nauczyła mnie mama
System kaucyjny w Polsce. Wyznaczono termin
Wszystkie działania organizowane są w ramach zobowiązań państw UE. Każdego roku wymagana jest selektywna zbiórka co najmniej 90 proc. jednorazowych butelek i metalowych pojemników na napoje. Rok 2029 to granica, do której Polska musi osiągnąć swój cel. Bez odpowiednich działań nie będziemy w stanie go wyrobić, a jednorazowe opakowania w dalszym ciągu będą zaśmiecać kraj. Właśnie dlatego w przyszłym roku wprowadzony zostanie system kaucyjny, który ma ułatwić zadanie.
Jak z tymi zmianami poradzą sobie sklepy i lokale? Jednorazowe opakowania pomagają w usprawnieniu działania lokali, a kiedy znikną, właściciele napotkają wiele przeszkód, które pociągną ich finansowo. Mimo to, pozbycie się jednorazówek jest priorytetem, o którym nie wolno zapominać.
Źródło: www.money.pl