Balkon i ogródChcesz mieć abisynkę na działce ROD? Radca prawy tłumaczy czy to legalne

Chcesz mieć abisynkę na działce ROD? Radca prawy tłumaczy czy to legalne

Abisynka na działce.
Abisynka na działce.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Manfredxy

18.03.2024 10:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zbliża się ulubiona pora roku wszystkich działkowców. Już niedługo posiadacze działek ROD wyruszą na swoje posesje w celu zrobienia porządków oraz sadzenia kwiatów lub warzyw. Czy na działce ROD można jednak mieć studnię? Wyjaśniamy, czy jest to legalne!

Działki ROD to świetne rozwiązanie dla osób, które na co dzień mieszkają w blokach i nie mają swoich ogrodów. Taki teren może z łatwością posłużyć jako miejsce do odpoczynku, rekreacji, sadzeniu kwiatów, warzyw, a także grillowania. Bardzo często na działkach ROD właściciele stawiają również małe domki. Co jednak w przypadku gdy na swojej działce ROD chcemy mieć abisynkę, czyli studnię wykonaną metodą wiercenia lub wbijania? W tej sprawie zabrał głos radca prawny.

Czy można mieć studnię na swojej działce ROD?

Działkowiczów obowiązują przepisy wynikające z ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Jednym z najważniejszych warunków i praw, do jakich muszą się stosować posiadacze działek ROD, jest zakaz zamieszkiwania na działkach oraz prowadzenia na nich jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Należy pamiętać, że niestosowanie się do obowiązujących praw i zasad może nawet skutkować pozbawieniem możliwości użytkowania działki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wielu działkowiczów chce w swoim ogródku posiadać studnie. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ zwłaszcza na działkach ROD woda jest po prostu niezbędna. Najczęściej wybór działkowiczów pada na abisynkę. Jest to studnia rurowa, która zazwyczaj jest wbijana lub ewentualnie wkręcana do ziemi. Dzięki posiadaniu w ogrodzie abisynki można wydobywać niewielkie ilości wody z głębokości około 5-7 metrów. Czy posiadanie takiej studni na działce ROD jest jednak w pełni legalne?

Jaką studnię mogę mieć na swojej działce?

Na portalu ePorady24.pl radca prawny Wioletta Dyll wyjaśniła, że według przepisów związkowych każda działka może zostać wyposażona w studnię. Należy zaznaczyć, że na taką inwestycję nie jest wymagana zgoda zarządu ani organu administracji publicznej, jednak warunkiem jest to, aby nasza studnia nie była głębsza niż 30 metrów.

Dodatkowo z informacji zawartych na portalu ePorady24.pl wynika, że jeżeli przekroczymy głębokość studni, to będziemy musieli postarać się o uzyskanie na nią pozwolenia wodnoprawnego, które jest wydawana przez starostę. Należy jednak podkreślić, że uzyskanie takiej zgody bardzo często wiąże się z papierologią oraz dosyć dużymi kosztami. Najlepszym więc wyborem powinna być pompa ręczna, czyli abisynka. Mimo wszystko przed jej umiejscowieniem na swojej działce najlepiej upewnić się jeszcze co do jej instalacji w zarządzie ROD.

Źródło: portal ePorady24.pl oraz ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych — Dz.U. 2017 poz. 1566

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także