PoradyOrganizacjaNawyki, przez które wciąż jesteś biedny. Gotowe porady na wzbogacenie

Nawyki, przez które wciąż jesteś biedny. Gotowe porady na wzbogacenie

Jak skutecznie zacząć oszczędzać?
Jak skutecznie zacząć oszczędzać?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | AgataK

25.01.2024 17:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Inflacja nas nie rozpieszcza. Obecnie raczej w każdym sektorze życia opłaty rosną. Co jednak w przypadku, kiedy czeka nas niespodziewany wydatek? Pomóc mogą oszczędności, ale według ekspertów prawie połowa Polaków żyje bez zaskórniaków. Jak zacząć oszczędzać?

Oszczędzanie pieniędzy to bardzo dobry zwyczaj. Niestety nie każdego na to stać. Okazuje się jednak, że istnieją finansowe nawyki, których zastosowanie może skutecznie pomóc w oszczędzaniu. Dlaczego warto odkładać pieniądze? Otóż posiadanie poduszki finansowej zapewnia ogromny komfort oraz spokój psychiczny. Gdy tylko zdarzy się jakiś nieprzewidziany i duży wydatek, jak na przykład awaria auta czy pilna wizyta u dentysty, można wtedy poratować się oszczędnościami.

Czasem jednak odkładanie nawet tych najmniejszych sum może dla wielu stanowić duży problem. Dzieje się tak, ponieważ codziennie wiele ludzi marnuje swoje pieniądze. Dzięki odpowiednim nawykom można to zmienić. Poznaj skuteczne sposoby na oszczędzanie!

Nawyk, który uniemożliwia ci bycie bogatym

Na pewno pierwszym nawykiem, który może znacząco przeszkadzać ci w oszczędzaniu, jest wydawanie od razu całej wypłaty. Oczywiście nie chodzi tu o nieopłacanie w pierwszej kolejności obowiązkowych opłat takich jak rachunki. Wiele ludzi niestety zaraz po otrzymaniu pensji roztrwania ją na różne, często niepotrzebne rzeczy i zachcianki. Jest to duży błąd. Takie osoby żyją tylko po to, żeby pracować i otrzymać wypłatę, której i tak zaraz nie mają. Zazwyczaj tacy ludzie są zawsze spłukani przed końcem miesiąca. To błędne koło. Ale czy to oznacza, że aby nie być biednym, trzeba sobie darować przyjemności? Absolutnie nie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli chcesz zacząć oszczędzać, to najpierw musisz przeznaczyć jakąś odłożoną kwotę na konto oszczędnościowe, a dopiero potem resztę wydać na przyjemności czy szaleństwa. Dzięki takiemu podejściu, pieniądze w końcu przestaną ci przelatywać przez palce.

Nie kupuj niepotrzebnych rzeczy na kredyt

W obecnych czasach jesteśmy wręcz zasypywani ofertami odraczania różnych płatności. Przykładowo coraz więcej osób korzysta np. Klarny, która umożliwia zapłacenie za zakupy dopiero za jakiś dłuższy czas. Oczywiście istnieją też dobrze wszystkim znane karty kredytowe, na których z łatwością można wyrobić debet. Nawyk kupowania wszystkiego na kredyt jest kuszący, ale niestety też bardzo szkodliwy.

Pamiętaj, że warto kierować się prostą zasadą — jeżeli nie stać mnie na to, żeby coś kupić za gotówkę, to znaczy, że nie mogę sobie na to pozwolić. Takie podejście zaoszczędzi ci w przyszłości wielu nerwów i stresu. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są kredyty hipoteczne na zakup nieruchomości. Wartość mieszkań stale rośnie, więc może to być dobra inwestycja na przyszłość.

Uleganie modnemu stylowi życia

Kolejnym nawykiem, który bardzo skutecznie przeszkadza w oszczędzaniu, jest uleganie pokusom. Oczywiście nie możesz przesadzać i zacząć nagle sobie wszystkiego w życiu odmawiać. Chodzi o takie sytuacje kiedy dostajesz jakiś bonus, zwrot podatku czy podwyżkę i zamiast myśleć o tym, czy nadpłacić tym kredyt lub jakoś zainwestować te pieniądze, to od razu myślisz o miłym weekendzie w górach.

Takie postępowanie prowadzi do bezmyślnego wydawania pieniędzy i to do ostatniej złotówki. Na pewno nie należy ulegać każdemu pomysłowi i zachciance. Nawet jeśli nasze przychody rosną, to mając takie podejście, sprawiamy, że nasze wydatki również się zwiększają. Jest to błędne koło, które na pewno nie pozwoli ci na oszczędzanie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także