Masz dość łysych placków na trawniku? Z tym trikiem znikną w ciągu 2 tygodni
Minimalizm w ogrodzie jest bardzo stylowy i niekiedy wygląda znacznie lepiej niż gęsto obsadzone podwórko. Największy efekt robi sama murawa, która w sezonie powinna być soczyście zielona i gęsta. Kluczem do uzyskania takiego efektu jest skuteczne zagęszczanie trawnika. Właśnie teraz wypada idealny czas na ten zabieg.
Żółte placki na podwórku przed domem z pewnością nie dodają mu uroku. Czasami po zimie murawa jest w kiepskiej kondycji i potrzebuje naszego wsparcia. Zagęszczanie trawnika wiosną to jeden z tych zabiegów, które warto wykonać nawet z czystej ciekawości. Naturalny trik nie uszkodzi trawnika, a może go pobudzić, dzięki czemu zagęści się już w kilkanaście dni. Co zrobić, by trawa była gęsta?
Czy częste koszenie zagęszcza trawę?
To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób, które borykają się z marną trawą dookoła domu. Z jednej strony przycinanie trawy wyrównuje jej poziom i pozwala jej równomiernie rosnąć, a z drugiej odkrywa wszystkie gołe placki na murawie. Częste koszenie jest jak podcinanie końcówek włosów — bez tego trudno je zapuścić. Koszenie trawy pomaga w jej zagęszczeniu, dlatego warto przycinać murawę, nawet gdy trawnik jest w kiepskiej kondycji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ozdoby do domu, które zrobisz za grosze
Jak często kosić trawnik?
W tym przypadku ciężko podać konkretne liczby. Mówi się, że zdrowa trawa, która szybko rośnie, powinna być koszona raz na tydzień na wysokość 3-4 cm. Niektórzy ogrodnicy koszą ją nawet dwa razy w tygodniu, by nigdy nie przekraczała idealnej wysokości. Zagęszczanie trawnika z pomocą kosiarki to jedno, lecz poza tym warto wykorzystać jeszcze inny sposób, który daje efekty już po tygodniu od zastosowania.
Szybki sposób na zagęszczenie trawnika
Jeśli chcesz szybko i skutecznie zagęścić trawnik, koniecznie wypróbuj ten trik. Wystarczy, że kupisz paczkę nasion trawy i zaopatrzysz się w widły lub kolec do sadzenia warzyw. Jak zagęścić trawę? Weź narzędzie i zacznij dziurawić ziemię w miejscach, gdzie brakuje trawy. Następnie posyp je nasionami, które powpadają do dziurek. Dzięki temu ptaki ich nie wydziobią, a trawa błyskawicznie wybije się z ziemi.
Pierwsze efekty będą widoczne już po kilkunastu dniach. W ten sposób trawa sama się zagęszcza! Świeże źdźbła muszą nieco się odbić, a wtedy należy je skosić do poziomu reszty trawnika. Po miesiącu od zabiegu będziesz mieć piękny, zielony trawnik pozbawiony gołych placków ziemi. Banalne, prawda?
Jaki nawóz stosować do zagęszczania trawnika?
Kiedy trawa już wyrosła, warto ją nieco dokarmić. Odpowiedni produkt utrzyma źdźbła w dobrej kondycji przez całe lato. Najlepiej zaopatrzyć się w nawóz z dużą ilością azotu, który korzystnie wpłynie na jakość trawnika i jego gęstość. Taka odżywka podbija kolor trawy na bardziej soczysty.
Nawóz azotowy na zagęszczenie trawnika stosuje się od wiosny aż do połowy lipca. W zależności od jakości gleby, najlepiej korzystać z niego nie częściej niż 3 razy w okresie wegetacji. Pierwsze nawożenie powinno nastąpić zaraz po drugim koszeniu, gdy trawa jest pobudzona i gotowa do przyjęcia składników. Dzięki tym sposobom zagęszczanie trawnika będzie łatwe i skuteczne!