Balkon i ogródOgródKupuję w sklepie budowlanym. W sezonie mam pomidory większe niż pięść

Kupuję w sklepie budowlanym. W sezonie mam pomidory większe niż pięść

Soczyste, pachnące pomidory z ogródka to inny rodzaj przyjemności podczas śniadania. Choć do czasu zbierania pomidorów daleko, pamiętaj, że przygotowanie grządek pod przyszłe uprawy powinno zacząć się już teraz. Czym nawozić pomidory? Postaw na dobry nawóz, który kupisz... w sklepie budowlanym.

Czym nawozić pomidory?
Czym nawozić pomidory?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Grigorev_Vladimir

15.03.2024 15:18

Podsypywanie grządek gipsem to nieco szokująca, ale skuteczna praktyka. Gipsu najlepiej używać w ogrodach, gdzie ziemia jest mocno zakwaszona i gliniasta. Wapń zawarty w białym proszku zadziała dwojako — rozpulchni glebę, a przy okazji dostarczy pożytecznych pierwiastków, które pobudzą rośliny do wzrostu. Działa jak nawóz, a roślina, która z niego najbardziej skorzysta, to dobrze wszystkim znany pomidor.

Nawóz z gipsu odkwasza glebę?

Istnieje pewien mit ogrodniczy, który sprawia, że ludzie podsypują ogrody gipsem, a efekty jego stosowania nie są takie, jakich oczekiwali. Mnóstwo osób uważa, że gips odkwasza glebę, co jest kompletną bzdurą. Owszem podsypywanie grządek tym proszkiem ma swój cel, lecz nie taki jak wszyscy myślą.

Nawóz z proszku ma na celu wzbogacenie gleby o wapń, którego zazwyczaj brakuje w kwaśnej glebie. Po podsypaniu ziemia staje się bardziej wartościowa, lecz jej wskaźnik pH nie ulega zmianie. Inaczej jest w przypadku sypania zwykłego wapna, które faktycznie odkwasza glebę. To zupełnie inny nawóz, dlatego nie należy ich mylić, bo ich działanie jest zgoła inne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego warto nawozić ziemię gipsem?

Nawóz z gipsu jest w stanie uzupełnić braki siarki w glebie, która jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju roślin. Bez niej warzywa są słabe, a nawet najmniejszy deszcz czy wiatr są w stanie je uszkodzić. Brak siarki w glebie wpływa na system korzeniowy, który nie jest w stanie prawidłowo się rozwinąć. Dowodem na to są kiepskie plony w postaci niewykształconych rzodkiewek, rzepy czy cebuli.

Kolejnym powodem, dla którego warto wykorzystywać nawóz z gipsu, jest gliniaste podłoże. Wiele roślin ma problem z wybiciem się spod ciężkiej ziemi, która blokuje dostęp do światła i powietrza. Podsypanie ogrodu nawozem z gipsu ma na celu poprawę struktury gleby, tak by ciężka glina nie hamowała wzrostu roślin. Nie każdy ogród potrzebuje gipsu, ale jeśli masz wrażenie, że ziemia ma kwaśny odczyn i brakuje jej składników odżywczych, może warto przetestować biały nawóz.

Czym nawozić pomidory? Gips sprawdzi się idealnie

Czy wiesz, że pomidory mają wysokie zapotrzebowanie na wapń? Jeśli twoja ziemia jest uboga w ten pierwiastek, może się okazać, że pomidory nie będą chciały owocować. W tej sytuacji istnieje tylko jeden ratunek, jakim jest odpowiedni nawóz. Najłatwiej iść do sklepu po gotową mieszankę, lecz czy jest to dobre rozwiązanie? Z pewnością nie.

Jeśli nie wiesz, czym nawozić pomidory, a nie chcesz pozostawiać pola odłogiem, skorzystaj z gipsu budowlanego. Ma kilka zalet, które powinny cię przekonać: jest tani, łatwo dostępny, nie zawiera toksycznych związków i co najważniejsze — ma w sobie mnóstwo wapnia. To brzmi jak idealny nawóz.

Jak nawozić grządki gipsem?

Zacznij od wymierzenia odpowiedniej ilości proszku: na każdy metr kwadratowy ziemi przypada 50 g gipsu budowlanego. Nie próbuj przedobrzyć, bo może się okazać, że siarka z gipsu przekroczy dopuszczalny poziom i jedynie zaszkodzi pomidorom.

Ważne jest, by odpowiednio łączyć nawóz z gipsu z resztą odżywek. Jeśli stosujesz dodatkowy kompost pod pomidory, zmniejsz dawkę gipsu do 30 g. Nie wolno łączyć gipsu z nawozem azotowym i fosforowym, a przerwa między jednym a drugim powinna trwać minimum miesiąc. Już wiesz, czym nawozić pomidory. Teraz zrób to tak, by rośliny jak najlepiej na tym skorzystały.

pomidorynawożeniegips