Masz drzewko szczęścia? Zrób na wiosnę ten zabieg, uwielbia go
Grubosz to popularna roślina doniczkowa, którą pewnie większość z was ma w swoim domu. Bardziej znana nazwa tego sukulenta to drzewko szczęścia. Wiosną ta roślina wymaga szczególnej troski, gdyż po kilku miesiącach zimowej aury w końcu może zacząć się rozwijać. Poznaj, jak dbać o drzewko szczęścia.
Istnieje aż 209 gatunków grubosza, który uważany jest za drzewko szczęścia. Często dostajemy go w formie prezentu, bo jest ciekawy, łatwy w pielęgnacji, a jego nazwa sugeruje, że osoby, które nam go dają, życzą nam wszystkiego dobrego. Drzewko szczęścia jest rośliną o dość osobliwym wyglądzie, lecz po kilku latach może stać się mniej atrakcyjne. W tym momencie trzeba wykonać jeden zabieg, który robi się najczęściej wiosną. Lepiej nie zwlekać, bo kolejna taka szansa dopiero za rok.
Jak ożywić drzewko szczęścia? Przyda się ostre cięcie
Drzewko szczęścia z upływem czasu staje się mniej okazałe i traci swoją elegancką formę. Z czasem grubosz gubi liście, a zdrewniałe pędy zaczynają się wyginać w różne strony. Wiele osób zastanawia się, co zrobić, gdy drzewko szczęścia gubi liście? Roślina powinna zostać poddana specjalnemu zabiegowi, który pomoże jej odzyskać dawny wygląd. Wystarczy, że przytniesz drzewko szczęścia, a wtedy dostanie ono dosadny sygnał, by się zregenerować.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Triki z cytrynami, które warto znać
Zabieg ten najlepiej wykonywać na wiosnę, gdy rośliny rozpoczynają okres wegetacji i mają najwięcej siły na regenerację. Drzewko szczęścia powinno być przycinane zawsze wtedy, gdy widać, że pędy są na tyle długie, że roślina zaczyna się powoli przewracać. Choć ostre cięcie może cię przerażać, drzewko szczęścia szybko poradzi sobie z raną i stanie się bujne jak wcześniej.
Jak przycinać drzewko szczęścia?
Formowanie drzewka szczęścia to niezbędny element pielęgnacyjny grubosza. W którym miejscu przyciąć drzewko szczęścia? Tniemy zarówno z wysokości jak i po bokach. Boczne pędy skróć o połowę, a główny pień maksymalnie o 1/3 wysokości. Jeśli widzisz, że po bokach rosną jakieś młode gałązki, zostaw je w spokoju. Przycina się jedynie stare pędy, które zdążyły stać się twarde i nieestetyczne.
Drzewko szczęścia ma ciekawą budowę gałęzi. Są to tzw. oczka, z których rozwijają się kolejne pędy. Przycinanie musi być zawsze nad oczkami, by w tamtym miejscu doszło do wypuszczenia kolejnej gałązki. Jeśli chcesz uformować drzewko szczęścia na wzór prawdziwego drzewa, musisz usunąć wszystkie listki z trzonu, tak by odsłonić pień rośliny. Jak widzisz, drzewko szczęścia nie potrzebuje wiele do tego, by ponownie się ożywić. Ostre cięcie wystarczy, by roślinka za kilka tygodni znów stała się ciekawym i eleganckim dodatkiem do wnętrz.