Balkon i ogródOgródW marcu weź się za ogród. Te prace nie mogą dłużej czekać

W marcu weź się za ogród. Te prace nie mogą dłużej czekać

Teraz już wiem, co nawozić i przycinać w marcu.
Teraz już wiem, co nawozić i przycinać w marcu.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | T.Den_Team

01.03.2024 18:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wczesna wiosna i ciepła pogoda zawitały do nas wcześniej niż zazwyczaj, a to oznacza, że nadszedł idealny czas na pierwsze prace ogrodowe w marcu. Jeśli w lutym byłeś zbyt leniwy, aby zmotywować się do porządków po sezonie zimowym na działce, to teraz jest ku temu najlepsza okazja. Jeżeli nie wiesz, co robić w ogrodzie w marcu, to mamy dla ciebie całą listę prac.

Marzec to znakomity czas na porządki w ogrodzie, które muszą być zrobione przed nadejściem prawdziwej wiosny i okresem szybkiego wzrostu roślin. Każdy posiadacz działki pamięta o tym, co można przycinać w marcu, ale to nie jest jedyny zabieg, na który przyszedł ostatni dzwonek. Jeśli nie wiesz, kiedy zaczyna się sezon ogrodniczy, to musisz wiedzieć, że właśnie teraz. Jakie prace ogrodowe w marcu nie mogą czekać?

Co robić w ogrodzie w marcu?

Czas na odpoczynek dopiero przed tobą, a w marcu ogród po okresie jesienno-zimowym wymaga intensywnej pracy. Do wykonania wszystkich prac ogrodowych przyda się profesjonalny zestaw ogrodniczy w postaci sekatora, grabi, ale też pojemnika na bioodpady, jak również motywacja do pracy. Bez niej nie będziesz wiedzieć, co zrobić wczesną wiosną w ogrodzie, a przy tym szybko stracisz czas i energię. Bardzo często wiele osób nie chce brać się za ogród w marcu, a wszystko przez pogodę, która wedle przysłowia jest niczym w "garncu" i może jeszcze przynieść dotkliwy dla roślin chłód.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prace ogrodowe w marcu są uzależnione od panujących warunków atmosferycznych, a te mogą zmieniać się z dnia na dzień. Najlepiej rozplanować sobie plan działania oraz to, co mamy zrobić w ogrodzie. Dzięki temu nie zaskoczą nas przymrozki, a wiosenne prace ogrodowe pójdą jak z płatka. Najlepiej będzie złapać za narzędzia w ciepły oraz bezwietrzny dzień marca, ponieważ będzie to bezpieczne nie tylko dla naszych roślin, ale również dla naszego zdrowia.

Pamiętaj o tych pracach ogrodowych w marcu

Co robić w ogrodzie w marcu? Najlepiej zacząć od odkrycia roślin oraz rozgarnięcia kopców, które miały ochronić je przed zimnem. Dzięki temu na pędach kwiatów zaczną związywać się pąki, a także zyskają lepszy dostęp do powietrza oraz wody. Nie oznacza to jednak, aby odpowiednio nie przygotować się do prac ogrodowych w marcu, a w tym czasie warto mieć pod ręką agrowłókninę oraz stale monitorować temperaturę. Jeśli wiesz, że nadchodzą przymrozki, to po prostu przykryj nią rośliny.

Co można przycinać w marcu? Najlepiej krzewy oraz drzewa owocowe przed pojawieniem się na nich pąków. Wtedy w pierwszej kolejności pozbywamy się z ogrodu suchych, chorych i złamanych konarów. Prace ogrodowe w marcu to także rozmnażanie bylin, aby zwiększyć ich liczbę na rabatach.

Co nawozić w marcu? Przede wszystkim jałową po zimie glebę, ale też tulipany, żonkile oraz hiacynty, a dzięki temu pokażą się o wiele szybciej niż zazwyczaj. W tym miesiącu koniecznie wykonaj też grabienie trawnika na krzyż, aby pozbyć się resztek liści oraz gałęzi z jego powierzchni. Bardzo istotną pracą ogrodową w marcu jest wertykulacja trawnika przed sezonem, aby na wiosnę był bujnym dywanem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także