Balkon i ogródOgródTrzymaj sekator daleko. Tych roślin nie wolno przycinać na wiosnę

Trzymaj sekator daleko. Tych roślin nie wolno przycinać na wiosnę

Wiosna już w progu, a to znaczy tylko jedno – pora zadbać o ogród. Pasjonaci ogrodnictwa wyciągają swoje sekatory i zaczynają przycinać rośliny. To dobry ruch, lecz istnieją pewne wyjątki. Niektóre krzaki nie powinny być przycinane na wiosnę. Zamiast je odświeżyć, tylko im zaszkodzisz. Jakich roślin nie wolno przycinać na wiosnę?

Jakie rośliny nie lubią podcinania?
Jakie rośliny nie lubią podcinania?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Vitalii Marchenko

Przycinanie roślin wiosną to podstawowy obowiązek każdego, kto chce mieć latem piękny ogród. Taki zabieg niesie za sobą wiele korzyści (kontrola wzrostu rośliny, pozbycie się starych i zbutwiałych części, które jedynie osłabiają krzaki). Mimo to są takie rośliny, które nie znoszą podcinania, a zwłaszcza tego po zimie. Zabieg ten jedynie je osłabi.

Jakich roślin nie wolno przycinać po zimie?

Istnieją aż trzy grupy roślin, które w różny sposób znoszą przycinanie.

  • Pierwsza - rośliny dzięki przycinaniu mogą dalej się rozrastać.
  • Druga - rośliny można przycinać, lecz robi się to bliżej końca roku niżeli wiosną.
  • Trzecia - rośliny, które nie mogą być przycinane, bo może je to na stałe uszkodzić. Wyjątkiem są jedynie chore części krzewów, które trzeba usuwać w celu zabezpieczenia rośliny.

Rośliny, których nie powinno się przycinać wiosną to głównie drzewa (brzoza, klon, orzech włoski czy drzewa owocowe). Do tej grupy zaliczają się również krzewy (bez lilak, forsycja czy jaśminowiec). Jakich roślin nie wolno podcinać, niezależnie od pory roku? Tutaj typujemy wyłącznie rośliny kwitnące: piwonia, azalia, różanecznik czy magnolia. Jeśli najdzie cię ochota na wiosenne usuwanie pędów, lepiej zastanów się dwa razy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

10 trików ogrodniczych, po których rośliny rosną jak szalone

Dlaczego warto przycinać rośliny ogrodowe?

Jeśli pominiemy powyżej wymienione gatunki, reszta roślin może zostać przycięta już w pierwszych dniach wiosennego ocieplenia. Ten zabieg pielęgnacyjny przyniesie wiele korzyści i sprawi, że większość krzewów maksymalnie się rozrośnie i zgęstnieje. Rośliny, które są regularnie przycinane, mają większy przepływ powietrza między gałęziami, a co za tym idzie, słońce dociera do głębszych warstw krzewów. To nie wszystko. Dlaczego warto przycinać rośliny?

Zbyt duża ilość gałęzi w ogrodzie może być niebezpieczna. Ciasno splecione gałęzie będą trudne do wykarczowania, a roślina stanie się jednym wielkim supłem, co z pewnością nie wpłynie na jej atrakcyjność. Przycinanie roślin wpływa nie tylko na wygląd rośliny, ale też na jej zdrowie i funkcjonalność. Choć przycinanie wydaje ci się okrutnym zabiegiem, wiedz, że pozbycie się nadmiaru gałęzi pozytywnie wpłynie na kondycję rośliny, a ta w zamian za to obdarzy cię tym, co najlepsze.