Balkon i ogródBalkonMasz tylko atrapę balkonu? Z rób z niej użytek, sąsiedzi pozazdroszczą

Masz tylko atrapę balkonu? Z rób z niej użytek, sąsiedzi pozazdroszczą

Balkon francuski.
Balkon francuski.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | vejaa
06.03.2024 11:26

Twój balkon jest tak mały, że można nazwać go atrapą? Oznacza to, że jesteś posiadaczem balkonu francuskiego. Wbrew pozorom, można go atrakcyjnie zaaranżować. Wyjaśniamy, jak ozdobić balkon francuski.

Taras czy loggia to marzenie wielu z nas. W końcu nigdzie nie wypoczywa się tak dobrze, jak na własnym balkonie. Zwłaszcza jeśli jest elegancko zaaranżowany. Mieszkańcy kamienic i bloków z wielkiej płyty nie mogą pochwalić się okazałymi balkonami.

Jesteś właścicielem mieszkania z atrapą zamiast balkonu? Jest to tzw. balkon francuski. Wyjaśniamy, jak efektownie zaaranżować tak małą przestrzeń. Przechodnie będą zerkać na niego z zazdrością.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym jest balkon francuski?

Balkon francuski to nie to samo, co balkon w stylu francuskim. Skupmy się na tym pierwszym zagadnieniu. Balkon francuski to duże okno balkonowe, które zakończone jest balustradą. Francuzi nazywają je "porte-fenêtre", czyli drzwi-okno. Trudno nazwać to prawdziwym balkonem, bowiem nie można na niego wejść, a sama balustrada traktowana jest jako element dekoracji elewacji budynku.

To rozwiązanie wykorzystywane jest w kamienicach, blokach z wielkiej płyty oraz w domkach jednorodzinnych. Czy balustrada zamiast balkonu ma jakikolwiek sens? Okazuje się, że tak. Balkon francuski doświetla wnętrze. Promienie słoneczne rozpraszają się po całym pomieszczeniu, dzięki czemu każdy kąt jest dobrze oświetlony.

Jak zaaranżować balkon francuski?

Balkon francuski można przekształcić w miniaturowy ogród. Jeśli na podłodze balkonu znajduje się odrobina wolnego miejsca, możesz postawić tam donice i zasadzić w nich pelargonie, petunie czy surfinie, świeże zioła lub warzywa. W ten sposób zyskasz przydomowy ogródek. Donice można przytwierdzić do balustrady, o ile zezwala na to zarządca bloku. W przypadku balustrady ze szprychami można pokusić się na zasadzenie na nim bluszczu. Taki balkon będzie prezentował się niezwykle romantycznie i stylowo.

Marzy ci się śniadanie w stylu francuskim? To możliwe. Wystarczy, że zainwestujesz w składany stolik i postawisz go tuż przy balustradzie. To proste, tanie i bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwoli ci na namiastkę prawdziwego, francuskiego balkonu. Po zakończonym posiłku meble wystarczy złożyć i schować do szafy. Pamiętaj jednak, aby nie organizować na nim grilla, bowiem polskie prawo tego zabrania. Grillowanie na balkonie może skończyć się wysokim mandatem.

Jesteś właścicielem długiego balkonu francuskiego z krytą balustradą? Przytwierdź do niej stojak na rower lub metalowe półki, a zyskasz kawałek dodatkowego miejsca do przechowywania. Balustradę można udekorować lampami solarnymi, lampkami led czy popularnymi cotton bals. Jak widać, balkon francuski można zaaranżować na kilka różnych sposobów.

  • Balkon francuski.
  • Balkon francuski.
  • Balkon francuski.
  • Balkon francuski.
  • Bakon francuski.
  • Balkon francuski.
[1/6] Balkon francuski.Źródło zdjęć: © Unsplash | Vitoria Beatriz Fetter
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także