Na balkonie sadzę różę wiosny. Sąsiadki aż płoną z zazdrości
Wielu z nas już teraz z utęsknieniem czeka na cieplejsze dni oraz bujne rabaty kwitnących kwiatów. W przypadku róży wiosny wcale nie trzeba odliczać do pierwszych promieni słońca. Zasadzona na balkonie lub w ogrodzie będzie prezentować się niezwykle efektownie. Co warto wiedzieć o jaskrze azjatyckim?
29.02.2024 10:40
Róża wiosny to określenie na jaskra azjatyckiego, które brzmi dosyć nietypowo i tajemniczo. Mało kto zdaje sobie sprawę, że nie trzeba sadzić kłujących krzewów róż, aby mieć je w ogrodzie. Zamiast nich równie piękne i łudząco podobne będą właśnie jaskry azjatyckie. Jak uprawiać róże wiosny? Czego potrzebuje jaskier azjatycki?
Co warto wiedzieć o różach wiosny?
Mało osób zdaje sobie sprawę, że świat roślin jest pełen bliźniaczo podobnych kwiatów oraz odmian. Dzięki nim możemy sprytnie i po kosztach odmienić balkon lub ogród. Tak właśnie jest w przypadku róż wiosny, które swoim wyglądem łudząco przypominają prawdziwe królowe ogrodów. Z daleka jaskry azjatyckie często są mylone z różami, ale dopiero z bliska jest widoczna różnica w kształcie ich kwiatostanu. Co więcej, uprawa jaskrów azjatyckich jest dla każdego, niezależnie od metrażu ogrodu lub balkonu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wygląda róża wiosny?
Jaskier azjatycki wyróżnia się nie tylko kształtem kwiatów, ale też kolorem. Płatki mogą być białe, różowe, czerwone, a nawet żółte lub pomarańczowe. W jednej doniczce balkonowej możesz nasadzić niebywałą kompozycję złożoną z kilku róż wiosny. Będzie ona z pewnością przykuwać wzrok. Średnica jednego kwiatostanu jaskra azjatyckiego może wynosić do 8 cm, a wysokość rośliny do blisko 40 cm! Z tego powodu róże wiosny są o wiele większe niż popularne różane krzewy, a to tylko procentuje. Warto pamiętać, że jaskier azjatycki to roślina jednoroczna, więc rozsady trzeba będzie przygotowywać co sezon, aby cieszyć się jego wyglądem.
Jak uprawiać jaskra azjatyckiego?
Róża wiosny uprawiania na balkonie powinna mieć lekko chłodne oraz zacienione miejsce. Temperatura nie może przekraczać 15 stopni Celsjusza. Podlewanie jaskrów azjatyckich to również niezwykle ważny element ich rozwoju. Nie wolno o wodzie dla róż wiosny zapominać lub – co gorsza – z nią przesadzać. Jaskier azjatycki uprawiany na balkonie lub tarasie musi mieć zawsze lekko wilgotną glebę, która nie będzie przelana. W przeciwnym razie nasza róża wiosny zacznie marnieć, a wtedy nie damy rady jej uratować.
Równie ważne w uprawie jaskrów azjatyckich jest to, aby chronić je przed przymrozkami. Niskie temperatury mogą negatywnie wpłynąć na kondycję tych roślin. Jeśli przemarzną, to nie będziemy się mogli cieszyć się nimi na przełomie maja i czerwca. Z tego powodu, po zasadzeniu jaskrów azjatyckich, warto chować je na noc do domu oraz stopniowo hartować wynosząc na zewnątrz w dzień. Taki zabieg sprawi, że późną wiosną nasze róże wiosny będą obiektem zazdrości sąsiedzkiej.