InspiracjePomysłyChodzić też trzeba umieć. Wiele osób robi ten sam błąd

Chodzić też trzeba umieć. Wiele osób robi ten sam błąd

Wyrabiasz codziennie 10 tysięcy kroków, a dalej czujesz, że twoje ciało jest pospinane? Prawdopodobnie twoje chodzenie nie angażuje wszystkich partii ciała. Jak to możliwe? Można źle chodzić? A i owszem! W poniższym artykule podpowiemy ci, jak prawidłowo spacerować, by chodzenie zaangażowało wszystkie partie ciała. Odrobina treningu, a różnica gwarantowana.

Jak wygląda prawidłowy chód?
Jak wygląda prawidłowy chód?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Jacek Chabraszewski

06.03.2024 07:35

Krok za krokiem i nagle na zegarku pojawia się magiczna liczba 10 tysięcy kroków. W ostatnich miesiącach panuje trend, który mówi, że zamiast stosowania ciężkich treningów warto wybrać się na dłuższy spacer. Oczywiście ma to sens i popieramy ten pomysł, ale warto wiedzieć, że chodzenie powinno angażować wszystkie partie ciała, a nie jedynie nogi. Jak wygląda prawidłowy chód?

Jak wprowadzić ruch do codzienności? Zacznij od spacerów

Większość społeczeństwa pracuje przez osiem godzin dziennie, do tego należy doliczyć dojazdy, a po powrocie obowiązki domowe. Nic dziwnego, że po takim maratonie nie mamy ochoty na siłownię i ćwiczenia. Mimo to trzeba pamiętać, że ruch jest bardzo ważny, a jego brak szybko odbije się na ogólnym zdrowiu. Z pomocą przychodzi chodzenie na spacery, które jest lepsze niż zupełne zrezygnowanie z wysiłku fizycznego. Co daje jedna godzina marszu dziennie? Poprawia krążenie, pobudza organizm do działania, poprawia wydolność czy reguluje metabolizm.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Może pora zrezygnować z komunikacji miejskiej i zamiast stać w korkach o poranku, poświęcić godzinę na aktywne chodzenie. Co daje spacer przed pracą? Mózg będzie miał szansę się porządnie dotlenić, a mięśnie zaczną się aktywować. Po takiej przebieżce twoja produktywność będzie o wiele lepsza, a ciało bardziej rozluźnione. Ponadto ruch pomoże zredukować napięcie np. przed ważnym spotkaniem. Pozostaje jeszcze jedna kwestia — jakość chodzenia. Jak wygląda prawidłowy chód? Wyjaśniamy.

Chodzenie "całym sobą" jest lepsze niż nieświadomy ruch

Czy wiesz, że podczas chodzenia, powinno się ruszać całe ciało, a nie jedynie miednica i nogi? Podczas stawiania nogi przeciwna połowa ciała powinna lekko odchylić się do tyłu, dzięki czemu w ruch zaangażowany jest cały tułów. Dzięki temu mięśnie się rozluźniają, a ramiona mają dodatkowy trening. Mimo że jest to naturalny odruch, wiele osób spina plecy i nie angażuje tej części ciała. Zamiast się hamować, pozwól sobie na swing, a momentalnie odczujesz różnicę!

Jak poprawnie stawać kroki? Przyda się pewien gadżet, który ułatwi wyrobienie dobrego nawyku. Weź w dłonie dwie półlitrowe butelki i zacznij wymachiwać rękoma w przód i tył. Dzięki temu aktywujesz mięśnie pleców. Chodzenie w ten sposób będzie nieco dziwne, a butelki zaczną ci ciążyć, ale po kilkunastu minutach poczujesz się pewniej. W tym momencie warto zostawić butelki i zacząć chodzić tak, jakby były w dłoniach. Lekkie wymachiwanie ramionami podczas spacerów zmieniają chód i zaangażują całe ciało. Ten patent poleca na TikToku fizjoterapeuta Artur Karapetyan:

Jak to mówią "praktyka czyni mistrza", więc jeśli chodzenie w ten sposób wydaje ci się uciążliwe, daj sobie czas na przyzwyczajenie. Gwarantujemy, że po pierwszym spacerze odczujesz wyraźną różnicę w napięciu mięśni, a wszelkie bóle będą nieco złagodzone. Chodzenie w ten sposób wejdzie ci w krew, a efekty będą odczuwalne już po kilku spacerach.

chodzeniespacerywysiłek fizyczny