Nie wykorzystałeś urlopu? Możesz dostać pieniądze, ale pod pewnymi warunkami
Kredyt, nowe mieszkanie, dziecko w drodze — to tylko kilka powodów, przez które pracujemy więcej, niż kiedykolwiek. Coraz więcej osób rezygnuje z urlopu. Czy niewykorzystane dni wolne można zamienić na pieniądze? Tak, ale trzeba spełnić kilka warunków.
Mówi się, że bez pracy nie ma kołaczy. W końcu pieniądze nie spadają z nieba. Pracujemy więcej i ciężej niż kiedykolwiek. Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę gwarantuje od 20 do 26 dni płatnego urlopu, a mimo to wielu z nas nie wykorzystuje go w pełni.
Dlaczego? Nie mamy na to czasu, pieniędzy, staramy się o awans, a niekiedy po prostu uciekamy w pracę. Urlop wydaje się być czymś zbędnym. Jesteś jedną z osób, które nie wykorzystały płatnych dni wolnych? Z pewnością zastanawiasz się, czy można to jakoś spieniężyć? Tak, można. Wyjaśniamy, jak to zrobić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprzątanie domowymi sposobami
Nie wykorzystałeś urlopu? Wymień zaległe dni wolne na pieniądze
Zatrudnienie na postawie umowy o pracę gwarantuje od 20 do 26 dni płatnego urlopu. Długość urlopu dyktowana jest stażem pracy. Osoby, które przepracowały 10 lat, mogą wykorzystać 26 dni płatnego urlopu, zaś pracownikom o krótszym stażu pracy przysługuje 20 dni urlopu. Do stażu wlicza się także wykształcenie. Ukończenie liceum, technikum, szkoły policealnej czy studiów (licencjackich i magisterskich) wiąże się z dłuższym urlopem, a także szybszą emeryturą. W przypadku ukończenia studiów wyższych niezależnie od stopnia, do stażu pracy dolicza się 10 lat.
Wiele osób zastanawia się, czy niewykorzystany urlop roczny można wymienić na pieniądze. Tak, ale pod jednym warunkiem. Ta możliwość dotyczy osób, którym wygasa umowa. W takim przypadku do ostatniej wypłaty dolicza się ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
Jak obliczyć dodatek za niewykorzystane dni pracy?
Wartość jednego dnia urlopu zmienia się każdego roku. W 2023 suma ekwiwalentu wynosiła 20,83 zł. Jak obliczyć wypłaconą kwotę? Wypłatę (netto) podziel przez sumę ekwiwalentu, a następnie, pomnóż wynik przez liczbę niewykorzystanych dni wolnych. Uzyskany rezultat to kwota, którą pracodawca musi doliczyć do ostatniej wypłaty.
W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę na czas nieokreślony niewykorzystane dni wolne "przechodzą" na kolejny rok. Oznacza to, że przyszłoroczny urlop będzie dłuży, jednak nadprogramowe dni wolne muszą zostać wykorzystane do 30 września.