PoradyDomowe trikiMimo szczerych chęci znów przejadłeś się w święta? Lekarstwo masz już w domu

Mimo szczerych chęci znów przejadłeś się w święta? Lekarstwo masz już w domu

Przejedzenie to w święta częsta przypadłość.
Przejedzenie to w święta częsta przypadłość.
Źródło zdjęć: © Getty Images | VORONA

26.12.2023 13:38, aktual.: 26.12.2023 14:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przy świątecznym stole nikt niczego sobie nie żałuje. To jedyna okazja w roku, gdy każdy je wszystko, na co ma ochotę i to w większych niż zwykle ilościach. W efekcie wiele osób cierpi później z powodu przejedzenia, zgagi lub niesprawności. Na szczęście można się ich pozbyć, stosując domowe patenty.

Trzeba naprawdę silnej woli, by w czasie świątecznego ucztowania odmówić sobie dokładki sałatki jarzynowej, ulubionej pieczeni, pasztetu, czy sernika. Niestety większości osób nie udaje się uniknąć przejedzenia oraz innych dolegliwości związanych z nadmiernym objadaniem się.

Jeśli nie kupiłeś wcześniej specjalistycznych środków, którymi mógłbyś się leczyć, nie musisz się martwić. Jest kilka domowych specyfików, które pomogą na objawy przejedzenia, niestrawność oraz zgagę. Większość z nich z pewnością masz w domu. Wystarczy sięgnąć do kuchennej szafki.

Po czym poznać, że się przejadłeś?

Rozpoznanie przejedzenia nie jest trudne. Większość z nas potrafi rozpoznać objawy bez trudu. Na wszelki wypadek warto je jednak przypomnieć. Po pierwsze, jeśli zjesz więcej, niż powinieneś, prawdopodobnie rozboli cię brzuch. Możesz czuć się ospały oraz apatyczny. Do standardowych objawów towarzyszących świątecznemu obżarstwu zaliczają się również: wzdęcia, niestrawność, zgaga, biegunka oraz wymioty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak radzić sobie ze świątecznym przejedzeniem?

Większość osób co roku przed świętami obiecuje sobie, że w tym roku się nie przeje. Niestety w wielu przypadkach nie udaje się tych obietnic dotrzymać. Jeśli zaliczasz się do tych, którzy po raz kolejny polegli w boju z samym sobą o to, czy jeść dokładkę, masz kilka domowych "lekarstw" do wyboru.

Jeżeli zjadłeś za dużo i czujesz się ociężały, postaw na napary ziołowe. Mięta pobudzi jelita do działania i usprawni proces trawienia ciężkich, świątecznych dań. Rumianek, dziurawiec oraz szałwia również pomogą organizmowi sprawniej strawić nadmiar spożytej żywności.

Na niestrawność i nudności doskonale sprawdzi się także napar z korzenia imbiru. Po prostu zalej kilka plasterków gorącą wodą i odczekaj kilka minut, a następnie wypij. Znanym domowym sposobem na walkę z przejedzeniem jest także wypicie szklanki ciepłej wody z dodatkiem octu jabłkowego. Wystarczy łyżeczka płynu rozpuszczona w szklance wody, by pozbyć się uczucia ciężkości i innych skutków przejedzenia.

Na zgagę warto zastosować sodę oczyszczoną. Wymieszaj łyżeczkę proszku z ciepłą lub letnią wodą, a następnie wypij. Soda o zasadowym odczynie wejdzie w reakcję z kwasem w żołądku i szybko zlikwiduje nieprzyjemne uczucie pieczenia. Z kolei jeśli czujesz się wzdęty, pomogą nasiona kminku lub koper włoski. Weź łyżkę jednej z przypraw i popij ciepłą wodą. Przykra dolegliwość szybko minie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także