Mija już ponad 20 lat, odkąd "ożyła". Gdzie w tym roku zajedzie ciężarówka Coca-Coli?
Święta Bożego Narodzenia mają kilka symboli, które kojarzy absolutnie każdy. Poza choinką i filmem "Kevin sam w domu" ludzie często wspominają o tym, że co roku czekają, aż ciężarówka Coca-Coli odwiedzi ich miasto. Jest to popularny zwyczaj, który kojarzy się z grudniowymi świętami. Skąd wzięła się ta tradycja i jakie miasta będą zaszczycone obecnością ciężarówki w tegoroczne święta? Śpieszymy z odpowiedzią.
22.11.2023 16:51
Za oknem prószy śnieg, a w radiu puszczają "All I want for Christmas is you"? To znak, że święta Bożego Narodzenia są tuż za rogiem. Niektóre symbole są wręcz nieśmiertelne i zna je każdy z nas. Tradycja z ciężarówką Coca-Coli jest stosunkowo młoda, lecz bardzo dobrze znana. Co za nią stoi i jaka jest jej geneza?
Zobacz także
Ciężarówka Coca-Coli ma już prawie 30 lat!
W roku 1995 koncern produkujący popularne napoje gazowane zatrudnił agencję W. B. Doner, która powołała do życia dobrze znaną ciężarówkę Coca-Coli (jednak tylko jako projekt — nie fizycznie jeżdżący po miastach wóz). W świątecznym wydaniu świeci blaskiem tysiąca lampek, a prowadzi ją Mikołaj. Jego wizerunek zaprojektował zaś artysta Haddon Sundblom w 1931 roku.
Reklama Coca-Coli non stop przewijała się na ekranach telewizorów, jednak w 1999 roku wyemitowano tzw. podróż świątecznych ciężarówek. Okazało się, że nowy pomysł jest strzałem w dziesiątkę, więc już w 2001 roku stworzono tira, który przypominał reklamowany pojazd. Początkowo jeździł on po różnych miastach w Stanach Zjednoczonych, lecz ludzie domagali się poszerzenia terenów, które odwiedzała sławna ciężarówka. Tak oto rozpoczęto trasę po Wielkiej Brytanii i kolejnych krajach Europy i świata. Bajkowy wóz dotarł również do naszego kraju i stał się świąteczną tradycją.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ciężarówka ponownie rusza w trasę. Jakie polskie miasta odwiedzi w 2023 roku?
To, gdzie pojawi się ciężarówka, jest często w rękach mieszkańców. Co roku organizowany jest konkurs, gdzie za pomocą głosowania wybiera się ostatnie miejsce, w którym zawita sławetna ciężarówka. Tegoroczne pewniki (co podał portal "coca-cola.com") to Słupsk (02.12), Gniezno (09.12), Lublin (16.12), Warszawa (22.23) i ostatnie polskie miasto, które aktualnie walczy w konkursie: Białystok, Leszno, Elbląg, Bytom, Chorzów, lub Bochnia.
Głosowanie może oddać każdy, kto ukończył 13 r.ż. Wystarczy pobrać aplikację Coca-Coli na urządzenie mobilne, a dalej zostaniesz poprowadzony według instrukcji. Oficjalne wyniki konkursu zostaną ujawnione 6 grudnia na kanałach nadawczych producenta. Warto pamiętać, że ciężarówka najczęściej stoi w miejscu, gdzie organizowane są jarmarki bożonarodzeniowe. Nawet jeśli nie ekscytuje cię wizja zobaczenia ciężarówki, możesz zrobić to przy okazji odwiedzania jarmarku. Można tam zjeść coś dobrego, napić się grzańca czy pooglądać wystawy świątecznych dekoracji.