Nie stresuj się przed świętami i pierogi zrób już teraz. Szef kuchni mówi, jak je mrozić
Bez nich nie ma świąt. Niestety, domowa produkcja pierogów jest dość żmudna i czasochłonna. Na szczęście nie musisz zostawiać jej na ostatnią chwilę. Możesz zrobić je choćby dziś i... zamrozić. Musisz jednak wiedzieć, jak to zrobić bez szkody dla ich smaku i konsystencji.
21.11.2023 15:13
Pierogi to jedna z obowiązkowych pozycji na wigilijnym stole. Nawet jeśli przez cały rok kupujemy je w sklepach lub pierogarniach, to na ten jeden dzień w roku większość z nas decyduje się na własnoręczną produkcję. A ta niestety pochłania sporo czasu i energii, których na ostatniej prostej przedświątecznych przygotowań zwykle każdemu brakuje. Okazuje się, że rozwiązaniem tego problemu może być przygotowanie świątecznego przysmaku z wyprzedzeniem.
Zobacz także
Jakie dania można przygotować z wyprzedzeniem?
Jeśli chcesz uniknąć nerwów w ostatnich dniach przed świętami, możesz wcześniej przygotować przynajmniej część wigilijnych dań. Niektóre możesz zamrozić, inne nie wymagają nawet tego. Do dań, które możesz zrobić już teraz i zamrozić, należą m.in. uszka. Nikt nie wyobraża sobie wigilijnego barszczu bez nich, ale robienie ich na ostatnią chwilę może okazać się fatalnym pomysłem. A skoro już mowa o barszczu, dobrym pomysłem jest wcześniejsze przygotowanie zakwasu buraczanego lub kiszonych buraków, które będą bazą dla tej tradycyjnej zupy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bigos będzie najlepszy, jeśli zaczniesz robić go przynajmniej tydzień przed świętami. Z o wiele większym wyprzedzeniem możesz zabrać się za świąteczny deser. Druga połowa listopada to odpowiedni moment na upieczenie tradycyjnego piernika, który musi dojrzewać przez kilka tygodni. Musisz jedynie dobrze go schować, by domowe łasuchy nie dobrały się do niego, nim będzie gotowy do spożycia.
Jak mrozić pierogi?
Mrożenie pierogów przypomina mrożenie owoców. Musisz jedynie przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim zabieg przeprowadź zaraz po zakończeniu nadziewania ich farszem. Surowe pierogi nie powinny zbyt długo leżeć w temperaturze pokojowej. Ułóż je na desce lub tacce posypanej mąką tak, by się nie stykały. Następnie wstaw do zamrażarki na przynajmniej godzinę.
Gdy pierogi zamarzną, możesz wyjąć je na chwilę z chłodziarki i przełożyć do szczelnie zamykanych woreczków. Każdy z nich opisz datą oraz rodzajem nadzienia (w ten sposób nie będzie niespodzianek przy serwowaniu) i ponownie umieść w zamrażarce. Możesz przechowywać je przez kolejne trzy miesiące.
Jak pierogi mrożą szefowie kuchni?
Opisany powyżej sposób to absolutna podstawa. Możesz jednak zaczerpnąć z wiedzy i doświadczenia profesjonalnych kucharzy i zamrozić pierogi, stosując ich sztuczkę. Dzięki niej ciasto nie będzie pękało podczas gotowania. Zagwarantuje to krótkie blanszowanie. Po przygotowaniu pierogów umieść je we wrzątku na 30 sekund. Po tym czasie wyjmij je z garnka łyżką cedzakową, osusz i posyp mąką lub posmaruj cienko olejem.
Dalej postępuj tak, jak w przypadku surowych pierogów — ułóż je na tacce tak, by się nie stykały i umieść w zamrażarce. Upływie dwóch godzin będą już całkowicie zmrożone. Wtedy możesz podzielić je na porcje, przekładając do szczelnie zamykanych woreczków.