InspiracjeMiejscaTe jarmarki bożonarodzeniowe zdeklasowały konkurencje. Na podium jest też Polska

Te jarmarki bożonarodzeniowe zdeklasowały konkurencje. Na podium jest też Polska

Te jarmarki bożonarodzeniowe przyciągają tłumy.
Te jarmarki bożonarodzeniowe przyciągają tłumy.
Źródło zdjęć: © Freepik

16.11.2023 14:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do świąt Bożego Narodzenia coraz mniej czasu, a sezon na jarmarki bożonarodzeniowe właśnie się rozpoczyna. Jednak okazuje się, że wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko, aby poczuć ten magiczny klimat.

Wiele osób z utęsknieniem czeka na ten czas w roku, kiedy powoli rozpoczyna się odliczanie do świąt Bożego Narodzenia. Niektórzy już w listopadzie dekorują swoje domy, a nawet ubierają choinkę lub przygotowują samodzielnie kalendarze adwentowe. Jednak jarmarki bożonarodzeniowe cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat.

Skąd zwyczaj organizowania jarmarków bożonarodzeniowych?

Ich historia sięga średniowiecza, a pierwszy jarmark odbył się w 1310 roku w Monachium. Tradycja ta narodziła się w Niemczech oraz Austrii, a służyła temu, aby mieszkańcy mogli przed świętami zakupić wszystkie niezbędne im produkty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wtedy sprzedawano na nich nie tylko żywność, ale także ubrania, przedmioty codziennego użytku oraz sprzęty domowe. Jednak na przestrzeni lat zmienił się ich charakter na rozrywkowy, gdzie można skosztować świątecznych dań i napojów, jak również zaopatrzyć się w rękodzieło oraz spotkać ze znajomymi.

Jaki jarmark bożonarodzeniowy znalazł się na podium?

Wraz z końcem listopada wiele miast już zaczyna gorączkowe przygotowania w oczekiwaniu na turystów. Każdy z pewnością słyszał o klimatycznych jarmarkach w Europie Zachodniej, ale mało kto wie, że w Polsce również są one nie mniej magiczne. Według wielu rankingów w ścisłej czołówce znalazł się jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie. Nic dziwnego, zachwycająca architektura Starego Miasta przyciąga niczym magnes wielu fanów świąt.

Już od 24 listopada będzie można udać się na klimatyczne stragany obok Sukiennic. Będziemy mogli zakupić tam wyroby świąteczne jak bombki, choinki, szopki oraz regionalne rękodzieło. Jednak to nie koniec bogatej oferty krakowskiego jarmarku, ponieważ czekać tam będą smakowite potrawy, takie jak: pierniki, pierogi, ale też grzańce lub miody. W porównaniu z innymi miastami Europy to najtańszy jarmark bożonarodzeniowy.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Europie

Według list rankingowych niepodważalną "definicją zimowej krainy czarów" jest Praga, zachwycająca stolica Czech. Jarmark organizowany jest na starówce, a jego największą atrakcją jest Zamek Praski. Na turystów czekają tam regionalne przysmaki oraz rzemieślnicze ozdoby świąteczne.

Zaszczytne miejsce należy też do Belgii, a dokładniej Brukseli, która w swojej ofercie ma bajkowy jarmark z wieloma wspaniałymi atrakcjami. Wybierając się tam, nie sposób nie odwiedzić także Grote Markt w centrum miasta.

Najpiękniejsze jarmarki przyciągające tłumy

Nie sposób nie wspomnieć o jarmarku bożonarodzeniowym w stolicy Austrii — w Wiedniu. Od wielu lat cieszy się popularnością, a do Cesarskiego miasta przybywają wtedy niezliczone tłumy turystów. W tym roku mieści się on na Placu Ratuszowym i jest już otwarty! Można tam znaleźć piękne szopki bożonarodzeniowe oraz rękodzieła z drewna, jak i ceramiki.

Berliński jarmark bożonarodzeniowy również nie pozostaje w tyle. Mieści się na placu Gendarmenmarkt oraz na Alexanderplatz, a zacznie działać od 27 listopada. Czekać tam na turystów będzie piramida zrobiona z około 5000 światełek, która jest największa w Europie i można do niej wejść!

Źródło: "tvn24.pl", "CNN"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także