Moczysz migdały przed jedzeniem? Koniecznie przestań to robić
Migdały, podobnie jak inne orzechy, mają wiele składników odżywczych. Z tego powodu coraz więcej osób włącza je do codziennej diety. Niektórzy uważają, że koniecznie trzeba je moczyć przed spożyciem. Inni są przeciwnikami tego rozwiązania. Wyjaśniamy, jakie są jego zalety i wady.
13.11.2023 14:47
Migdały mogą mieć bardzo korzystny wpływ na twoje zdrowie. Mają jednak pewne wady — są dość twarde i ciężkostrawne. Prostym sposobem na zaradzenie temu problemowi jest wcześniejsze namoczenie orzechów w wodzie. Niestety ta praktyka wymaga sporo czasu i pozbawia migdały części ich cennych właściwości. Jak zatem najlepiej jeść migdały? Zebraliśmy informacje, które mogą pomóc ci znaleźć złoty środek.
Dlaczego warto jeść migdały?
Regularne jedzenie migdałów może mieć bardzo korzystny wpływ na twoje zdrowie. Specjaliści od żywienia cenią je przede wszystkim za wysoką zawartość białka oraz kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Te orzechy o charakterystycznym smaku i zapachu są także dobrym źródłem żelaza, wapnia, potasu oraz magnezu. Dostarczają także witaminy E, która jest naturalnym przeciwutleniaczem i pomaga zahamować proces starzenia komórek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co daje moczenie migdałów?
Zwolennicy jedzenia w duchu "raw", czyli spożywania potraw bazujących na surowych składnikach, uważają, że migdały w żadnym wypadku nie powinny być moczone. Proces ten pomaga jednak je zmiękczyć. Sprawia też, że nie są tak ciężkostrawne. To szczególnie ważne m.in. w przypadku dzieci oraz osób starszych, które miewają problemy z gryzieniem twardych orzechów. Moczenie migdałów aktywuje również enzymy, a wraz z nimi wiele cennych substancji odżywczych.
Niestety moczenie migdałów ma swoją cenę. W czasie tego procesu orzechy tracą swoją brązową skórkę. Wraz z nią usuwana jest cenna witamina E. To samo dzieje się w zawartym w skórce błonnikiem, który odpowiada m.in. za zwiększenie uczucia sytości, wsparcie prawidłowego wydzielania soków trawiennych czy ustabilizowanie poziomu cukru w organizmie. Jeśli więc nie masz problemów z trawieniem i nie przeszkadza ci to, że migdały są twarde, jedzenie bez namaczania może przynieść ci więcej korzyści.
Trzecią opcją jest prażenie migdałów. Podgrzewając orzechy na patelni przez kilka minut, sprawisz, że będą bardziej chrupiące, a także wzmocnisz ich smak i aromat. Co ważne, taka obróbka w żaden sposób nie wpłynie na ilość substancji odżywczych w migdałach — będą tak samo zdrowe jak surowe.
Jak prawidłowo moczyć migdały?
Jeśli decydujesz się na moczenie orzechów, powinieneś wiedzieć, jak prawidłowo to zrobić. Wybieraj tylko produkty z upraw ekologicznych (inne mogą zawierać pestycydy). Migdały powinny moczyć się przez 8-12 godzin. W tym czasie trzeba kilka razy zmienić wodę, by pozbyć się wypłukanych ze skórek inhibitorów (to substancje blokujące aktywację enzymów). Po odlaniu wody możesz przechowywać orzechy w lodówce przez kilka dni.