PoradyLajfhakiMonstera nie ma dziur? Zobacz czy nie popełniasz prostego błędu

Monstera nie ma dziur? Zobacz czy nie popełniasz prostego błędu

monstera nie ma dziur, fot. Getty Images
monstera nie ma dziur, fot. Getty Images

23.07.2023 12:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Te kwiaty od kilku lat są popularne i spotkać je można w praktycznie każdym wnętrzu. Charakteryzują się egzotycznymi, ciemnozielonymi liśćmi, które powinny mieć wcięcia. Sprawdź co robić, jeśli monstera nie ma dziur.

Roślina ta znana jest także pod nazwą "Swiss Cheese", ze względu na nietypowy wygląd liści. Wywodzi się z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej, gdzie rośnie w cieniu drzew. Dlatego na przestrzeni wielu lat nabyła umiejętność wytwarzanie dziur w liściach (proces zwany fenestracją). Wszystko po to, aby promienie słoneczne mogły docierać do niższych warstw rośliny.

Dlaczego monstera nie ma dziur?

Zanim wydasz na monsterę ostateczny wyrok, zastanów się nad tym, czy jest odpowiednio pielęgnowana. Często wystarczy zmienić zaledwie jedną rzecz, a dziurki pojawią się stosunkowo szybko. Miej na uwadze to, że młode monstery nie mają dziur. Cierpliwość bardzo tutaj popłaca.;) Dlatego pamiętaj o kilku rzeczach.

  • Zapewnij monsterze jasne i widne stanowisko, gdzie nie będzie narażona na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego. Może to doprowadzić do poparzenia liści monstery.
  • Regularnie podlewaj, a nie przelewaj roślinę. Gleba w doniczce rośliny powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. W przeciwnym razie doprowadzi to do gnicia korzeni.
  • Zwiększaj wilgotność powietrza w domu poprzez specjalistyczne nawilżacze lub spryskiwanie liści monstery wodą.
  • Systematycznie przycinaj liście, aby kontrolować rozmiar rośliny lub ukorzenić z nich młode monstery. Pozbywanie się suchych lub żółtych listków również poprawi kwitnienie oraz wzmocni roślinę.
  • Stosuj nawóz z azotem, dla zachowania siły oraz zdrowia monstery. To bardzo ważne szczególnie w okresie wzrostu, czyli wiosną i latem.
Obraz

Co jeszcze musisz wiedzieć o monsterach?

Uprawa tych roślin nie będzie trudna, jeśli poznasz kilka ważnych informacji na ich temat. Po pierwsze monstera jest rośliną pnącą, która lubi mieć podporę, a w naturalnym środowisku uzyskuje niemałe wymiary. Z jej pielęgnacją poradzi sobie każdy, dlatego jest idealnym pierwszym kwiatem lub prezentem. Na dodatek, jeśli jest starannie powadzona, to odwdzięcza się nowymi listkami. Monstera odznacza się także niebywałą trwałością, ponieważ przetrwa w każdych warunkach. Mimo to często jest narażona na choroby lub szkodniki np. przędziorki albo wełnowce. Jej największym minusem jest to, że jest szkodliwa dla ludzi i zwierząt po spożyciu. Dlatego trzymaj ją wysoko, aby nie znajdowała się w zasięgu ręki.

A beautiful decorative monstera flower in a gray pot stands on a white table on a light gray background. The interior is in the style of minimalism. Tropical leaves background with copy space.
A beautiful decorative monstera flower in a gray pot stands on a white table on a light gray background. The interior is in the style of minimalism. Tropical leaves background with copy space.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także