Możesz dostać dofinansowanie do kompostownika. Kwota jest całkiem spora
Marzy ci się przydomowy kompostownik? Już wkrótce ruszają gminne dofinansowania, dzięki którym pokryjesz część opłat za zakup specjalnego kontenera na bioodpady. Sprawdź do kiedy można składać wnioski i komu należy się państwowa dotacja.
30.01.2024 12:36
W 2024 roku stawiamy na ekologię i naturalne rozwiązania. Właśnie dlatego powstał program umożliwiający zyskanie dotacji na zakup specjalnego kompostownika, który będzie pomocny przy składowaniu bioodpadów. Kwota dotacji to kilkaset złotych, dlatego warto pomyśleć o złożeniu wniosku. Śpiesz się, miejsca są ograniczone. Szansa może się więcej nie powtórzyć!
Dotacja do kompostownika 2024
Gminy chcąc zachęcić swoich mieszkańców do korzystania z przydomowych kompostowników, proponują program dofinansowań na zakup odpowiednich kontenerów. Pieniądze są przeznaczone na sprzęt, lecz nie obejmują kosztów montażu i dostawy. Przykładem gminy, która uczestniczy w projekcie, są Michałowice, gdzie od jakiegoś czasu ludzie prężnie korzystają z dofinansowań. Warto zapytać w swojej okolicy, gdyż wiele gmin realizuje podobny program.
Przydomowy kompostownik to nic innego jak pojemnik, który przeznaczony jest na składowanie bio odpadów. Można zbudować go samodzielnie, lecz wtedy nie będzie można skorzystać z pieniędzy, jakie oferuje gmina. Jakie w takim razie trzeba spełnić warunki, by otrzymać dotacje?
- Posiadanie prawa do dysponowania nieruchomością zlokalizowaną na obszarze swojej gminy, na której zostanie umieszczony kompostownik (warto zaznaczyć, że poza osobami fizycznymi prawo do postawienia kompostownika mają również wspólnoty mieszkaniowe czy przedsiębiorcy);
- złożyć wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami;
- zakupić nowy, fabrycznie zapakowany kompostownik i przedstawić dowód zakupu sprzętu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
O jaką kwotę można się ubiegać?
Kupując nowy kompostownik, możemy liczyć na kwotę dotacji w wysokości 800 zł brutto. Jest to opłata stała, która nie podlega negocjacji, nawet jeśli nie pokrywa 100 proc. poniesionych kosztów. Można ją wykorzystać na zakup jednego lub kilku kompostowników. Warto wspomnieć, że zakupu można dokonać dopiero w momencie podpisania umowy dotyczącej udzielania dotacji celowej z budżetu gminy na zakup przydomowego kompostownika lub kompostowników.
Wszystkie dodatkowe koszty jak montaż czy transport leżą po stronie kupującego. Wybrany kompostownik musi posiadać atesty i certyfikat dopuszczający go do powszechnego użytku. Wybór modelu, pojemności czy tworzywa, z jakiego go wykonano, jest pozostawiony do wyboru wnioskodawcy. Po złożeniu wniosku gmina ma 14 dni na rozpatrzenie, lecz warto dopytywać o szczegóły, gdyż każdy urząd ma swoje zasady weryfikacji dokumentów i wypłaty środków. Podobnie w przypadku składania odpowiednich dokumentów. Tutaj również należy dopytać o szczegóły pracowników gminy, by uniknąć niedomówień.