Balkon i ogródOgródSkoki temperatur nie cieszą ogrodników. Może zabraknąć owoców?

Skoki temperatur nie cieszą ogrodników. Może zabraknąć owoców?

Zgniłe jabłka na drzewie
Zgniłe jabłka na drzewie
Źródło zdjęć: © Getty Images, | redstallion
29.01.2024 15:16

Zima w pełni. Mimo to praktycznie w całej Polsce można odczuć wzrost temperatur. Według ekspertów, co roku zimy w naszym kraju stają się coraz cieplejsze. To niestety wcale nie wpływa pozytywnie na nasz ogród. Jak można pomóc roślinom podczas ciepłej zimy?

Według ekspertów co roku zimy w Polsce są cieplejsze. Oczywiście wpływ ma na to globalne ocieplenie klimatu. Według naukowców wiąże się to też ze stężeniem gazów cieplarnianych w naszej atmosferze. Niestety faktem jest, że z roku na rok średnia temperatura roczna wzrasta. To bardzo niekorzystnie wpływa na przyrodę. Przykładem są, chociażby kleszcze, które wcześniej rozprzestrzeniały się głównie latem, a teraz z powodu braku mrozów są obecne przez cały rok. Co ważne, na wzroście temperatur może ucierpieć również nasz ogród. Otóż przez ciągłe dodatnie temperatury rośliny nie mogą przejść w stan spoczynku. Czasem nawet w okresie jesienno-zimowym zaczynają kwitnąć. Jak można temu zapobiec?

Ciepłe zimy w Polsce

Fani wysokich temperatur raczej obecnie nie mają powodów do narzekania. Fala największych mrozów już raczej za nami. Według niektórych synoptyków zimą 2023/2024 temperatury mają być średnio wyższe od tych przeciętnych. Nie jest to jednak wcale dobra wiadomość dla przyrody. Rośliny przez utrzymujące się wysokie temperatury mogą poczuć się zdezorientowane. Według ekspertów tegoroczna wegetacja roślin cebulowych i bulwiastych może rozpocząć się nawet około 3 tygodnie wcześniej. Należy podkreślić, że rozbudzone zbyt szybko rośliny mogą poważnie ucierpieć, jeśli w lutym lub marcu znowu nadejdzie fala siarczystych mrozów. Ta sprawa tak naprawdę nie dotyczy tylko właścicieli ogrodów, ale przede wszystkim rolników (wahania temperatur mogą negatywnie wpłynąć na wielkość plonów).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak można pomóc roślinom przetrwać ciepłą zimę?

Jak większość ludzi wie, rośliny o mniejszej mrozoodporności należy na zimę okrywać. Warto jednak pamiętać, że jeśli według prognoz duże mrozy wcale nie nadchodzą, to nie do końca należy je w tej sposób zabezpieczać. Otóż rośliny podczas ciepłych zim nie wchodzą w stan spoczynku, a pod okryciem często się dodatkowo przegrzewają. To prowadzi do rozwoju różnych chorób grzybowych. Dlatego też podczas utrzymujących się wysokich temperatur warto zdjąć założone na rośliny okrycia lub przynajmniej je rozluźnić. Bardzo ważna przy tym zabiegu jest regularna obserwacja czy temperatury znowu nie spadają. Jeżeli pojawią się przymrozki, należy jak najszybciej ponownie założyć okrycia.

Warto zwrócić uwagę, że również w Polsce, coraz częściej ogrodnicy decydują się na zastąpienie agrowłókniny parawanami. Takie rozwiązanie skutecznie ochroni roślinność przed podmuchami zimnych wiatrów. Przy okazji wykluczy również zaparzenie. W wyniku wysokich temperatur zimą rośliny często kontynuują wegetację. Oznacza to, że stale potrzebują nawodnienia. Szczególnie dotyczy to roślin zimozielonych. Jeśli więc zima charakteryzuje się ciepłem oraz śladowymi ilościami śniegu lub deszczu, to koniecznie zadbaj również o odpowiednie nawodnienie swojego ogrodu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także