PoradyMyślałam, że robię dobrze. Okazało się, że otwierając okna, sporo ryzykowałam

Myślałam, że robię dobrze. Okazało się, że otwierając okna, sporo ryzykowałam

Wietrzenie mieszkania najprostszy sposób, by zmniejszyć wilgotność powietrza w mieszkaniu i uniknąć pojawienia się pleśni. Choć zimą zabieg powinno się wykonywać codziennie, czasami lepiej go sobie odpuścić. W niektóre dni może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Otwieranie okien, gdy w powietrzu jets smog, to kiepski pomysł.
Otwieranie okien, gdy w powietrzu jets smog, to kiepski pomysł.
Źródło zdjęć: © Freepik | maximkostenko

18.12.2023 18:30

O zaletach wietrzenia mieszkania zimą słychać z każdej strony. Wszystko to prawda, świeże powietrze dobrze robi mieszkaniu oraz wszystkim domownikom. Pod warunkiem że rzeczywiście jest świeże. A z tym niestety bywa różnie. W sezonie zimowym jakość powietrza w wielu polskich miastach jest fatalna z powodu smogu. Czy kiedy na zewnątrz nie ma czym oddychać, wietrzenie mieszkania ma sens? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.

Dlaczego wietrzenie mieszkania jest takie ważne?

Wietrzenie mieszkania w sezonie zimowym jest koniecznością (chyba że znajduje się w nim smog). Wpuszczenie do wnętrz świeżego powietrza zapobiega powstawaniu wilgoci (która osadza się m.in. na oknach) oraz powstawaniu pleśni. Ma również pozytywny wpływ na zdrowie domowników. Odpowiednia cyrkulacja powietrza sprawia, że w mieszkaniu znajduje się mniej wirusów i bakterii

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czyste powietrze oczyszcza również domowe środowisko z pozostałości kosmetyków i innych substancji, które mogą powodować gorsze samopoczucie. W niewietrzonych pomieszczeniach możemy odczuwać spadek kondycji fizycznej (bóle głowy, podrażnienia gardła itp.) oraz psychicznej (problemy ze snem i koncentracją).

Co z wietrzeniem, gdy na zewnątrz jest smog?

Smog jest problemem wielu polskich miast. Kiedy w powietrzu unosi się dużo zanieczyszczeń, przebywanie na zewnątrz powinno zostać ograniczone do minimum. Oddychanie powietrzem, w którym jest dużo smogu, może odbić się na twoim zdrowiu. Najczęstszymi skutkami wdychania zanieczyszczeń są: rozwój astmy i alergii, obniżenie odporności, niewydolność oddechowa, a także choroby serca i układu krwionośnego.

Czy, skoro wychodzenie z domu na smog jest szkodliwe, powinno się wpuszczać go do domu w czasie wietrzenia? Oczywiście odpowiedź na to pytanie jest negatywna. Specjaliści radzą, by w dni, gdy jakość powietrza jest niska, zrezygnować z otwierania okien. Warto monitorować sytuację na bieżąco, np. za pomocą specjalnych aplikacji. Poziom zanieczyszczenia powietrza smogiem zmienia się w ciągu dnia, więc będziesz mógł "upolować" moment, gdy zmniejszy się do bezpiecznego poziomu. Dopiero wtedy otwórz okna i wywietrz mieszkanie.

Jak wietrzyć mieszkanie zimą?

Wiesz już, że wietrzenie mieszkania, gdy na zewnątrz unosi się smog, to kiepski pomysł. Załóżmy jednak, że jakość powietrza jest dobra. Czy na pewno wiesz, jak prawidłowo wywietrzyć mieszkanie? Jest kilka zasad, których powinieneś przestrzegać. Wietrz mieszkanie krótko, ale intensywnie, żeby nie stracić za wiele ciepła. Wystarczy kilka minut dziennie. Na 10 minut przed rozpoczęciem wietrzenia przykręć kaloryfery i rozkręć je ponownie po zamknięciu okien. W ten sposób stracisz mniej ciepła.