NewsySparaliżowany mężczyzna zaczął chodzić. Wszystko dzięki sztucznej inteligencji

Sparaliżowany mężczyzna zaczął chodzić. Wszystko dzięki sztucznej inteligencji

Żyjemy w czasach, gdzie coraz szybszy rozwój nowoczesnych technologii już nikogo nie dziwi. Tym razem mamy jednak do czynienia z prawdziwą rewolucją. Dzięki sztucznej inteligencji sparaliżowany mężczyzna zaczął chodzić. Czy to prawdziwy przełom w medycynie?

Mężczyzna od nowa uczy się chodzić
Mężczyzna od nowa uczy się chodzić
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Metamorworks

28.02.2024 | aktual.: 28.02.2024 11:34

Świat cały czas idzie do przodu. Obecnie rozwój nowych technologii jest na tak wysokim poziomie, że u wielu ludzi budzi to nadzieję na lepszą przyszłość. Zwłaszcza w medycynie wszelkie nowości i usprawnienia są przez wiele osób bardzo wyczekiwane. Ludzie wierzą, że nowo powstające technologie pomogą leczyć i eliminować różne choroby oraz ułomności. Wiele osób zastanawia się, co tak naprawdę potrafi sztuczna inteligencja. Okazuje się, że AI jest wykorzystywana również w medycynie. Według ostatnich doniesień, dzięki użyciu sztucznej inteligencji sparaliżowany mężczyzna może chodzić — nawet po schodach.

Naukowcy za pomocą AI sprawili, że sparaliżowany mężczyzna zaczął chodzić

Obecnie wiele osób zadaje sobie pytanie: jak sztuczna inteligencja może mi pomóc? Warto podkreślić, że coraz częściej jest ona wykorzystywana do inwestowania, zarabiania pieniędzy, nauki oraz pracy. Co ciekawe, sztuczna inteligencja znalazła zastosowanie również w medycynie. Naukowcom udało się z jej pomocą sprawić, że sparaliżowany mężczyzna zaczął chodzić. Na czym dokładnie polega ten przełom w medycynie? Wyjaśnia to TikToker Adam Mirek, który od ponad dwóch lat promuje naukę na swoim kanale:

Aby wykonać krok, trzeba wysłać informację nerwami z mózgu do rdzenia kręgowego, do miejsca w kręgosłupie, które kontroluje ruch. Gdy coś po drodze przerywa tę komunikację, dochodzi do paraliżu. W magazynie "Nature" opisano niesamowity wynalazek. Interfejs mózg-kręgosłup nazwany BSI, który tę komunikację przywraca i to w takim stopniu, że sparaliżowany pacjent może znów stać oraz chodzić. Interfejs ten naukowcy nazywają cyfrowym mostem i polega on na umieszczeniu w ciele pacjenta dwóch systemów. Pierwszy z nich wszczepiony w mózgu rejestruje aktywność korową, a drugi stymuluje lędźwiowo — krzyżowy rdzeń kręgowy i to w tym samym czasie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w medycynie

Wspomniany wcześniej interfejs mózg-kręgosłup, nazwany BSI, który przywraca komunikację nerwami z mózgu do rdzenia kręgowego, jest prawdziwym przełomem technologicznym. Nowoczesny eksperyment medyczny przeprowadzono na 38-letnim mężczyźnie. Wyniki tego badania są niezwykle zadowalające. Za pomocą BSI sparaliżowany mężczyzna mógł stać, chodzić, pokonywać przeszkody, a nawet wchodzić po schodach.

Trwało to przez rok. Mężczyzna użytkował system BSI 24 godziny na dobę. Okazało się również, że po 40 sesjach doszło u pacjenta do wytworzenia się nowych połączeń nerwowych. Warto podkreślić, że w późniejszych etapach eksperymentu z użyciem sztucznej inteligencji mężczyzna mógł samodzielnie chodzić i to bez pomocy kul.