NewsyNa tych książkach można nieźle zarobić. Przejrzyj swoją biblioteczkę

Na tych książkach można nieźle zarobić. Przejrzyj swoją biblioteczkę

Dom bez książek jest jak ciało bez duszy. Historie zamknięte na kartach powieści mają ogromną wartość, a kolekcjonerskie wydania potrafią kosztować więcej, niż możesz sobie wyobrazić. Jeśli masz w domu wielopokoleniową biblioteczkę, koniecznie sprawdź, czy nie ma tam tzw. białych kruków. Księgarnie na całym świecie są w stanie zapłacić każde pieniądze za ich zdobycie.

Domowa biblioteczka
Domowa biblioteczka
Źródło zdjęć: © Getty Images | Richard Newstead

20.11.2023 14:04

Książka to coś więcej niż druk na papierze. Wypisane słowa potrafią przenieść w zupełnie inny świat, a ty stajesz się bohaterem życia, o którym nawet nie śniłeś. Zagorzali fani potrafią kolekcjonować różne wydania tej samej książki. Najbardziej pożądane, to woluminy, których nakład był bardzo mały i posiadają je tylko nieliczne osoby. Sprzedanie takiej powieści wiąże się z kwotami kilkunastu tysięcy złotych. Sprawdź swoje półki, być może wzbogacisz się o niezłą sumkę.

Czym są białe kruki w świecie literatury?

Jeśli nie znasz tego terminu, już śpieszymy z odpowiedzią. Białym krukiem nazywamy powieści, które są trudno dostępne, gdyż wydano je w niewielkim nakładzie. Najczęściej są to stare i rzadkie książki, które nabywali tylko wybrani. Ważny jest każdy element: rok wydania, okładka, unikalne zdobienia, dedykacja czy zapiski, gdy książka należała do kogoś ważnego.

Przykładowym dziełem, jest pierwodruk "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2009 roku został sprzedany za 99 tys. złotych! Kolejnym dziełem są pierwsze wydania powieści J.K. Rowling "Harry Potter i Kamień Filozoficzny". W 2018 roku sprzedano jeden egzemplarz za niebotyczną kwotę 43 750 funtów, co przy obecnym kursie, daje ok. 223 tys. zł.

Regał ze starymi książkami
Regał ze starymi książkami© Freepik | vecstock

Nie każda książka może szczycić się aż taką popularnością. Otóż masowo wydawane powieści nie mają takiego popytu, co książki, których jest zaledwie kilka sztuk na całym świecie. Jeśli wolumin posiada autograf bądź zapiski twórcy, to jego wartość znacznie wzrasta. Warto również mieć na uwadze stan książki. Pobrudzone i podarte strony z uszkodzoną okładką nie będą już tak wartościowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak sprzedać unikatowe książki?

W sieci znajdziesz długie rozpiski poszukiwanych książek, które są na wagę złota. Przykładowa pozycja to pierwsze wydanie "Quo Vadis" Tom I, H. Sienkiewicza z 1896 roku, która jest wyceniana na 15 tys. złotych. Warto przejrzeć rodzinne zbiory, być może nawet nie wiesz, że posiadasz aż taki skarb w swoim domu! Jeśli znajdziesz coś cennego, masz kilka opcji do wyboru.

Stare książki
Stare książki© Freepik | rawpixel.com

Pierwsza, a zarazem najłatwiejsza opcja to wystawienie książki na aukcji internetowej. Możesz wrzucić ją na licytację z minimalną kwotą wywoławczą. Jeśli zauważą ją odpowiednie osoby, jej cena może znacząco wzrosnąć. Druga opcja to wybranie się do antykwariatu, który specjalizuje się w białych krukach. Pracownik odpowiednio wyceni egzemplarz i sprawdzi jego oryginalność, a także stan techniczny.