Największy błąd na L4. Można nawet stracić pracę
Każdy z nas jest tylko człowiekiem, dlatego nagła choroba czy wypadek losowy jest zupełnie zrozumiały. Zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza upoważnia do nieobecności w pracy na czas choroby. L4 trafia do pracodawcy zaraz po wystawieniu, lecz mimo to pracownik ma związane z tym obowiązki. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu zwolnienie dyscyplinarne.
14.03.2024 | aktual.: 14.03.2024 12:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nie ma nic gorszego od pobudki z gorączką i bolącym gardłem. W takiej sytuacji lepiej od razu udać się do lekarza niż iść do pracy, gdzie kolejny pracownicy są narażeni na chorobę. Zgodnie z prawem pracownik może otrzymać zwolnienie lekarskie, które upoważnia do zaniechania pracy na okres choroby. W tych czasach L4 jest wystawiane w formie elektronicznej, lecz mimo to, pracownik musi poinformować pracodawcę o kilku istotnych faktach.
O czym musi pamiętać pracownik na zwolnieniu lekarskim?
Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, pracownik ma obowiązek poinformować swojego pracodawcę o przebywaniu na zwolnieniu lekarskim oraz przybliżonym okresie jego trwania. Informacja musi trafić do pracodawcy nie później niż w drugim dniu nieobecności po wystawieniu L4.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mimo że od czasu uchwalenia tego przepisu zaszło wiele zmian, jak np. uruchomienie systemu elektronicznych zwolnień lekarskich, jego działanie nie zmieniło się w żaden sposób. Pracownicy nie mogą zapominać o informowaniu szefa, bo w przeciwnym wypadku ten ma prawo zwolnić ich dyscyplinarnie. W takiej sytuacji zwolnienie lekarskie na nic się nie przyda.
Warto tu przytoczyć historię z Dziennika Gazety Prawnej, która opisała historię pewnego komendanta straży miejskiej, który przebywał na L4 od ponad dwóch lat i o fakcie przedłużania zwolnień informował o tym pracodawcę (burmistrza) dopiero 6-7 dni później. To dało podstawę do zwolnienia dyscyplinarnego.
Ile można przebywać na zwolnieniu lekarskim i jak liczy się wynagrodzenie za ten okres?
Każde zwolnienie lekarskie ma swoją datę ważności. Jeśli osoba jest niezdolna do pracy, a ma ubezpieczenie społeczne, może dostać zasiłek, lecz nie będzie on trwać w nieskończoność. Są różne okresy zasiłkowe, lecz istnieje coś takiego jak maksymalny okres przebywania na płatnych zwolnieniach lekarskich.
"Limit wyznacza okres zasiłkowy, który liczy 182 dni. Natomiast w przypadku gruźlicy lub niezdolności do pracy występującej w czasie ciąży okres zasiłkowy jest dłuższy i liczy 270 dni." - informuje serwis kadry.infor.pl.
W czasie przebywania na L4 pracownikowi przysługuje 80 proc. pensji. Jak obliczyć wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim? Wystarczy podzielić miesięczną kwotę netto wynagrodzenia przez 30 dni, a otrzymany wynik pomnożyć razy 80 proc. W taki oto sposób dowiadujemy się, ile przysługuje nam wynagrodzenia za jeden dzień przebywania na chorobowym.
W sieci są dostępne specjalne kalkulatory, które uwzględniają wszystkie wytyczne i obliczają wynagrodzenie co do grosza. Warto z nich skorzystać jeśli nie jesteś pewny swoich obliczeń.