×

Tak się mieszka w krainie ognia i lodu. 15 fascynujących faktów z życia Islandczyków

Islandia nazywana jest krainą ognia i lodu. I nic dziwnego, gdyż na wyspie znajduje się 130 wulkanów (30 aktywnych), a 10% jej powierzchni pokrywają lodowce. Poznaj fakty w życia mieszkańców tego kraju.

1. Jedynym rodzimym ssakiem Islandii jest lis polarny

Pozostałe zwierzęta zostały sprowadzone przez pierwszych osadników. Wyspa została zasiedlona dopiero w 874 roku przez wikingów.

2. Islandzkie rodziny mają różne nazwiska

Na Islandii nazwiska nie pełnią takiej samej funkcji jak w Polsce. Nowonarodzone dziecko otrzymuje dwa imiona oraz dziedziczy imię rodzica z odpowiednim przyrostkiem: -sson ( syn) bądź -dóttir (córka). Co ciekawe Islandczycy zwracają się do siebie po imieniu. Nawet w oficjalnych sytuacjach.

3. W Reykjavíku działa Islandzka Szkoła Elfów

Niektórzy Islandczycy wierzą w istnienie elfów. W szkole Álfaskólinn można dokładnie poznać islandzkie legendy oraz folklor, a także 13 typów rodzimych elfów. W całym kraju popularne są małe domki, które mają przypominać o obecności elfów.

4. Kobieta prezydentem

Vigdís Finnbogadóttir to pierwsza na świecie kobieta sprawująca urząd prezydenta, która została wybrana w demokratycznych wyborach. Swoje stanowisko piastowała w latach 1980–1996.

5. Aplikacja rozpozna stopień pokrewieństwa

ÍslendingaApp to aplikacja, która poinformuje czy osoba, z którą akurat się umawia mieszkaniec Islandii, nie jest przypadkiem jego krewną. Populacja wyspy nie jest duża (ponad 350 tys.) i dlatego prawdopodobieństwo spotkania swojego dalekiego kuzyna jest całkiem spore. Aplikacja działa w oparciu o Íslendingabók, czyli bazę zawierającą informację o wszystkich Islandczykach zamieszkujących kraj (od momentu przybycia pierwszych osadników).

6. Islandia to miejsce, gdzie można nurkować między dwiema płytami tektonicznymi

Szczelina Silfra oddziela od siebie dwie płyty tektoniczne (północnoamerykańską i euroazjatycką). Znajduje się w Parku Narodowym Thingvellir i wypełnia ją zimna woda spływająca wprost z lodowca.

Nurkowanie na granicy dwóch kontynentów

7. Islandzkie mamy pozwalają dzieciom na drzemkę na mrozie

Podobnie robią kobiety we wszystkich krajach skandynawskich. O korzyściach płynących z tego procederu już pisaliśmy.

Skandynawskie mamy pozwalają dzieciom spać na mrozie. Mądre hartowanie to same korzyści

8. 1 marca obchodzony jest Dzień Piwa

W 1915 roku na Islandii wprowadzono prohibicję. 1 marca 1989 roku zniesiono zakaz sprzedaży piwa. Od tej pory każdego roku właśnie 1 marca organizowane są festiwale związane z browarnictwem. Najsłynniejszym islandzki piwem jest Polar Beer (ma 4,7 % alkoholu).

9. Reykjavík to najbardziej wysunięta na północ stolica na świecie

Natomiast najbardziej wysuniętym na północ miastem na wyspie jest Siglufjörður. Zamieszkuje je niewiele ponad 1000 osób i stanowi ważny ośrodek połowu śledzi.

10. W mieście Akureyri czerwone koło w sygnalizacji świetlnej zastąpiło serce

11. Na wyspie Heimaey (południowe wybrzeże Islandii) można zobaczyć skałę w kształcie słonia

Gigantyczny ssak wynurzający się z oceanu powstał na skutek erozji.

12. Islandczycy uwielbiają obdarowywać się książkami

Jólabókaflóðið to zwyczaj wręczania sobie książek podczas Wigilii. Już parę miesięcy przed świętami Islandzkie Stowarzyszenie Wydawnictw promuje książki publikowane w Islandii w danym roku. Można więc przebierać w tytułach i wybrać niejedną pozycję na prezent.

13. Imiona wybierane z listy

Kiedy na świat przychodzi nowe dziecko, rodzice imię dla niego wybierają ze specjalnej listy, która jest zatwierdzona administracyjnie. Znajduje się na niej ok. 1800 imion dla każdej płci. Jeśli danego imienia nie ma na liście, rodzice muszą przesłać swoją propozycję do komitetu ds. nadawania imion (Mannanafnanefnd). Ta instytucja zatwierdza bądź odrzuca nowe imię. Cała procedura ma na celu ochronę rodzimego języka. W zeszłym roku odrzucono imię Lúsifer (Lucyfer). Dopuszczone zostały imiona River, Hafalda, Ullur, Hrafnsunna.

14. Zakaz posiadania psów

W XX wieku w Reykjavíku osiedliło się dużo mieszkańców wsi. Uważali oni, że psy nie będą się dobrze czuły w mieście, gdyż są zwierzętami gospodarskimi. W związku z tym wprowadzano zakaz posiadania czworonogów w stolicy Islandii. Całkowicie zniesiono go dopiero w 2006 roku. Obecnie właściciele psów muszą przestrzegać wielu zasad. Zwierzęta powinny być przebadane, zarejestrowane oraz posiadać wszczepiony chip. Dodatkowo jeśli ktoś chce posiadać psa w bloku, to musi otrzymać pisemne pozwolenie od wszystkich sąsiadów.

15. Kolory islandzkiej flagi nawiązują do krajobrazu

Flaga Islandii to niebieski prostokąt z dwoma nałożonymi na siebie krzyżami. Kolor niebieski symbolizuje góry, biały to pokrywający je śnieg, a czerwony odnosi się do ognia wydobywającego się z wnętrza wulkanów.

Która ciekawostka najbardziej Cię zaintrygowała?

Rzeszów poza utartym szlakiem. 7 atrakcji, które zaskoczą nawet wymagających podróżników

 
Źródła: www.boredpanda.com

Wybrane dla Ciebie

15 zaskakujących ciekawostek, w które trudno uwierzyć. Prawdziwe fakty świata ludzi i zwierząt

Ludzki organizm jest tworem, który potrafi zaskoczyć niejednego naukowca. Równie tajemnicze i nieodgadnione jest królestwo zwierząt. Czy przypuszczałeś, że owłosienie ma związek z inteligencją, a skorupa pewnego kraba przypomina twarz samuraja? Poniższe ciekawostki każdego wprawią w zdumienie. 😉 1. W Norwegii żyje pingwin, który został generałem Pingwin Nils Olav II jest maskotką norweskiej Straży Królewskiej. […]

23 najciekawsze eksponaty muzealne, które są jedyne w swoim rodzaju…

Może dla niektórych zwiedzanie muzeów jest nudne, ale uwierzcie mi — w każdym znajdziecie coś wyjątkowego! Historia czy to człowieka, czy to naturalna jest niezwykłe intrygująca i znając ją, lepiej rozumiemy, jak to się stało, że człowiek zawładnął całą planetą. #1 Balustrada z kutego żelaza wykonana w 1870 roku przez braci Moreau w zamku Zamek […]

17 niepozornych rzeczy o tajemniczym przeznaczeniu, które znają tylko nieliczni

Czasami coś wygląda niepozornie i niby zwyczajnie a ma zaskakujące przeznaczenie, na które na pierwszy rzut oka nie jest łatwo wpaść. Jeśli masz w sobie nutkę detektywa poniższe obiekty sprawią Ci frajdę. Oto kolekcja bardzo tajemniczych rzeczy. #1 „Znalazłem to pod moim siedzeniem pasażera. Ma magnesy z tyłu. Co to?” Odpowiedź. To jest tracker GPS. […]

12 ciekawostek, które sprawią, że mózg każdego zacznie pracować na zwiększonych obrotach

Myślisz, że już nic nie jest w stanie Cię zaskoczyć? Zapewne jesteś w błędzie. Zapoznaj się z intrygującymi faktami, o których z pewnością nigdy nie słyszałeś. 1. Jabłko nigdy nie spadło na głowę Isaaca Newtona Legenda głosi, że Newton wylegiwał się sadzie i wówczas na jego głowę spadło jabłko. To zdarzenie spowodowało, że sformułował prawo […]

21 intrygujących sekretów, które skrywa Twoje ciało. To podróż w głąb ludzkiego organizmu

Ludzki organizm jest pełen tajemnic, a wiele rzeczy o nic jeszcze nie wiemy. Odważ się na podróż do wnętrza swojego ciała i poznaj jego sekrety. 1. Zapach serca Ludzkie serce wydziela podobny zapach jak grzyby. 2. Szympansie włosy Na ciele człowieka jest przeciętnie tyle włosów, ile mają szympansy. Jednak nasze włosy są delikatniejsze i krótsze. […]

21 intrygujących rozwiązań, które można zobaczyć tylko w Japonii. One zalotnie mrugają do każdego turysty

Japonia to niezwykle fascynujący kraj, który zachwyca wielu turystów. Tylko tam w środku nocy kupisz spoiwo lutownicze, zażyjesz gorącej kąpieli podczas jazdy kolejką linową bądź zjesz obiad w restauracji, gdzie kelnerzy nie pokazują swoich twarzy. Japonia potrafi zadziwić! 1. Automat z przekąskami, który powoli pochłania natura 2. Wnętrze nocnego autobusu 3. Sedes z umywalką. Woda […]