Balkon i ogródOgródNajwyższy czas zakopać pod hortensją. Latem będzie uginać się od kwiatów

Najwyższy czas zakopać pod hortensją. Latem będzie uginać się od kwiatów

Kwitnąca hortensja
Kwitnąca hortensja
Źródło zdjęć: © via Getty Images | Cyndi Monaghan
17.02.2024 13:30

Zbliżająca się wiosna to idealny moment na odpowiednie przygotowanie swojego ogrodu na cieplejsze miesiące. Oprócz rutynowego cięcia krzewów i drzew, nie możemy zapomnieć o pielęgnacji hortensji, która również wymaga naszej uwagi. Jeśli myślisz, że samo cięcie hortensji ogrodowej wystarczy, to jesteś w błędzie. Ten patent sprawi, że roślina bujnie odbije w sezonie.

Hortensje to jedne z najpiękniejszych kwiatów, które przysparzają niemałego problemu ogrodnikom. Nie każdy wie, jak poprawnie je pielęgnować, aby błyskawicznie obsypały się uroczymi kwiatostanami. Wiosenne cięcie hortensji to konieczny zabieg, o którym warto pamiętać, ale to nie wszystko, co musimy zrobić, aby roślina zachwycała nas swoim wyglądem. Wystarczy, że zamiast wrzucić do kosza, zakopiesz pod krzewem hortensji, a roślina szybko się odwdzięczy. 

Jak odżywić hortensję za grosze?

Kwiat ten potrzebuje odpowiednich warunków do rozwoju, a oprócz dostępu do światła i wody, trzeba hortensji czegoś więcej. W tym przypadku idealnie sprawdzi się domowy nawóz do hortensji, który będzie nie tylko skutecznym, ale i tanim specyfikiem. Dzięki temu roślina błyskawicznie odbije, a ty nie wydasz pieniędzy na mocne oraz drogie odżywki dedykowane hortensjom. Najlepiej sprawdzi się tutaj nie tylko obornik, gnojówka lub biohumus, ale coś znacznie prostszego. Jeśli już wykonałeś cięcie hortensji to idealny moment, aby ją odpowiednio odżywić. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niezależnie od tego, czy lubisz banany, czy nie to warto, abyś miał kilka tych owoców w swoim domu. Nie chodzi tutaj o ich miąższ, a skórkę, która często jest niedoceniana przez hodowców roślin. Szczególnie będzie ona przydatna w pielęgnacji hortensji, a wszystko, co musisz zrobić, to zakopać ją pod krzewem na wiosnę. Z pewnością wiesz o tym, że skórka z banana to prawdziwa witaminowa bomba dla roślin doniczkowych, ale równie dobrze sprawdzi się w ogrodzie. Zrezygnuj z wyrzucania skórki do kosza i zakop pod hortensją w ogrodzie oraz czekaj na efekty. 

Kiedy i jak przycinać hortensję na wiosnę?

Z pewnością zastanawiasz się, kiedy i jak wykonać cięcie hortensji ogrodowej, a to o wiele prostsze niż myślisz. Do tego zabiegu konieczna jest dobra, słoneczna pogoda oraz ciepła temperatura. Wiosna to idealny moment na pozbycie się przekwitniętych i chorych gałęzi hortensji po zimie. Koniecznie pamiętaj o tym, że hortensje kwitnące na pędach zeszłorocznych muszą być odpowiednio przycięte, czyli tak, aby przez przypadek nie pozbyć się ich pąków. Natomiast kwiaty kwitnące na łodygach tegorocznych możesz śmiało ciąć na 2/3 ich wysokości, czyli nisko. Po tym zabiegu koniecznie zakop pod hortensją skórkę bananową, a roślina odbije pąkami z radości.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także