Balkon i ogródOgródZrób, gdy tylko trochę się ociepli. Hortensja odwdzięczy się bujnymi kwiatami

Zrób, gdy tylko trochę się ociepli. Hortensja odwdzięczy się bujnymi kwiatami

Hortensja drzewiasta to niezwykła roślina, która doda ogrodowi klasy oraz sielskiego wyglądu. Jej kwiatostany wyglądają obłędnie, a przy tym cieszą nietypowym kolorem, ale często co sezon pojawia się ich znacznie mniej. Jeśli poświęcisz jej czas teraz, to hortensja odwdzięczy się bujnym pokrojem w nadchodzących miesiącach.

Teraz już wiem, kiedy i jak przycinać hortensję
Teraz już wiem, kiedy i jak przycinać hortensję
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Te rośliny pragnie mieć w swoim ogrodzie każdy, a do najpopularniejszych zalicza się hortensja drzewiasta oraz bukietowa, które wcale nie są zbyt trudne w uprawie. Ta pierwsza potrafi osiągać pokaźne rozmiary, kiedy jest odpowiednio pielęgnowana, a przy tym wypuszczać kuliste kwiatostany, które znakomicie prezentują się na zielonym tle ogrodu. Koniecznie już teraz sięgnij po sekator, a przycięte pędy hortensji obsypią się kwiatami.

Czemu hortensja nie kwitnie?

Powodów może być co najmniej kilka, a do najczęstszych zalicza się nieprawidłowa pielęgnacja hortensji drzewiastej przed zimą. Mało kto pamięta, że na chłodniejsze pory roku tej roślinie przydałoby się odpowiednie okrycie, które skutecznie zabezpieczyłoby ją przed mrozem. W efekcie łodygi hortensji przemarznięte i ciężko jest im ponownie rozwinąć się w nowym sezonie wegetacyjnym. Najlepiej już jesienią zapewnić hortensji drzewiastej obłożenie torfem lub korą, a dopiero potem zakryć ją papierem lub innym tworzywem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Triki z roślinami, o których nie miałeś pojęcia!

Zabójczy dla hortensji ogrodowej są brak nawożenia lub nieprawidłowe jej odżywianie, które nie dostarcza jej niezbędnych składników mineralnych oraz witamin niezbędnych do prawidłowego wzrostu. Najlepiej regularnie zasilać roślinę obornikiem lub kompostem, który szybko zacznie ją stymulować do lepszego kwitnienia. Najgorszym błędem jest nieodpowiednio wykonane lub całkowicie zaniechane cięcie hortensji drzewiastej, a przecież jest ono niezbędnym zabiegiem.

Jaki i kiedy przycinać hortensję?

Cięcie hortensji ogrodowej powinieneś wykonywać na przełomie zimy i wiosny w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Najlepszy czas na przycinanie hortensji wyznacza temperatura, która nie powinna spadać poniżej -5 stopni Celsjusza. Wtedy bez obaw możesz ściągnąć z rośliny zimowe okrycie i przystąpić do zabiegu. Na początku, przed użyciem sekatora, należy dokładnie sprawdzić gałęzie rośliny, a przede wszystkim to, które z nich wymagają uwagi. Sanitarne przycinanie pędów hortensji powinno się wykonywać, kiedy są one zainfekowane, zmarznięte lub połamane po poprzednim sezonie.

Przycinanie hortensji drzewiastej wcale nie jest tak oczywiste, jak się może na początku wydawać. Ta odmiana rośliny kwitnie na pędach zeszłorocznych, co oznacza, że musisz wykazać się iście chirurgiczną precyzyjnością w miejscach i sposobie cięcia. Jeśli na pędach znajdują się pąki, to pod żadnym pozorem ich nie tnij, ponieważ wyrządzisz roślinie więcej szkody niż pożytku. Najbezpieczniejsze cięcie hortensji wykonasz do 30 cm nad ziemią, dzięki czemu szybko w cieplejszych miesiącach roślina odbije.