NewsyGorsze niż ananas do pizzy. Dlaczego Włosi są załamani tym, jak pijemy cappuccino?

Gorsze niż ananas do pizzy. Dlaczego Włosi są załamani tym, jak pijemy cappuccino?

Włosi są bardzo restrykcyjni w kwestii picia cappuccino.
Włosi są bardzo restrykcyjni w kwestii picia cappuccino.
Źródło zdjęć: © Getty Images | damircudic
17.02.2024 10:30

Włosi są prawdziwymi smakoszami kawy. Co ciekawe, mają również swoje określone zasady picia tego aromatycznego napoju. Jeżeli turyści ich nie przestrzegają, to mogą nawet zostać niemiło potraktowani. Włosi są szczególnie drażliwi w kwestii cappuccino. Dlaczego?

Cappuccino to włoski napój o austriackich korzeniach. Powstał w słonecznej Italii około 1900 roku. To prawdziwy symbol Włoch. Mówi się, że tę wyjątkową kawę odkrył jeden z włoskich zakonników — Marco d'Aviano. Stąd też nazwa napoju. Otóż zakonnik należał do wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów, których nazwa po włosku to Cappuccini. Dodatkowo kolor tej kawy przypomina barwę kapucyńskich habitów.

Cappuccino to obecnie jedna z najpopularniejszych kaw na świecie. Pije się ją we Włoszech maksymalnie do godziny 11-12, później wybierane jest na przykład espresso. Co ciekawe, jeżeli poprosisz w Italii o cappuccino w godzinach popołudniowych, to kelner najprawdopodobniej odmówi ci jego sprzedaży. Włosi niezwykle poważnie podchodzą do etykiety picia kawy.

Jakie włoskie zasady najczęściej łamiemy?

Włosi mają swoje ustalone zasady, których bardzo się trzymają. Jeśli pizza to bez ananasa, użycie keczupu do makaronu jest kulinarnym grzechem, a zamówienie cappuccino po godzinie 12 to prawdziwe faux-pas. Pamiętaj, że raczej nigdy we Włoszech nie uświadczysz makaronu z kurczakiem. Włosi uważają, że są to dwie osobne potrawy i nie powinno się ich łączyć na jednym talerzu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto również wiedzieć, że jeśli w Italii zamawiając kawę, usiądziesz do stolika, to wartość napoju automatycznie wzrośnie. Będzie wtedy trzeba zapłacić nie tylko za kawę, ale również za obsługę czy nakrycie stolika. Miej również na uwadze, że Włosi uwielbiają celebrować spożywanie posiłków. Jest to dla nich niezwykle ważne. Patrzą więc z góry na każdego, kto na przykład podczas jazdy autobusem lub metrem spożywa jakiś posiłek, lub nawet przekąskę. Jest to postrzegane jako niechlujne zachowanie.

Dlaczego Włosi piją cappuccino tylko rano?

Dlaczego we Włoszech cappuccino jest dozwolone tylko do godziny 12? Ponieważ pijąc taki rodzaj kawy, od razu czujemy się bardziej syci. Charakterystyczne dla cappuccino ciepłe mleko znacznie spowalnia trawienie. Włosi zazwyczaj jedzą obiad od około godziny 12:30-13:30. Dzięki wypiciu rano cappuccino są długo syci i bez problemu wytrzymują do tej godziny bez podjadania.

Kawa ta nie powinna być więc wypijana w trakcie lub po obiedzie. Zdaniem Włochów jeśli się tego dopuścimy, to znaczenie wydłużymy trawienie całego obiadowego posiłku. Dla wielu Włochów najgorszym grzechem w złamaniu kulinarnej etykiet jest wypijanie cappuccino lub innego gorącego napoju podczas jedzenia makaronu albo pizzy. Włosi do obiadu zamawiają zawsze wodę lub wino.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także