Balkon i ogródOgródNie czekaj do wiosny. Zrób teraz, a pietruszka da szybkie i obfite plony

Nie czekaj do wiosny. Zrób teraz, a pietruszka da szybkie i obfite plony

Pietruszka to popularna roślina korzeniowa, która często rośnie na naszych przydomowych działkach. Nie jest trudna w uprawie, lecz trzeba zasiać ją w odpowiednim momencie. Wiele osób uważa, że można robić to jedynie wiosną, lecz prawda jest taka, że jesienny siew jest równie wartościowy. Mówi się o nim siew ozimy. Nasiona czekają w ziemi, aż do wiosny, gdy będą miał szansę wykiełkować.

Kobieta trzyma w rękach pietruszkę
Kobieta trzyma w rękach pietruszkę
Źródło zdjęć: © Getty Images | Zbynek Pospisil

Wysiewanie pietruszki ma różne nazwy. Siew z końca roku kalendarzowego często jest nazywany "pod grudę". Część osób myśli, że nasiona nie są w stanie przetrwać mroźnej zimy, lecz okazuje się, że odpowiednio zaaplikowane mają rację bytu. Cały sekret tkwi w tym, by nasiona nie skiełkowały, a jedynie przeleżały w glebie do wiosny.

Dlaczego warto siać pietruszkę pod koniec roku?

Siew ozimy musi się odbyć dopiero wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo niska, a ziemia lekko zamarznięta. Koniec listopada i początek grudnia to idealny czas na tego typu prace ogrodowe. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, nasiona zaczną kiełkować, lecz nie ukorzenią się w odpowiedni sposób i mróz je zabije. Jeśli natomiast pozostaną w glebie, istnieje wysoka szansa, że przetrwają aż do wiosny.

Wiele osób zastanawia się, po co wysiewać pietruszkę zimą. Otóż niesie to szereg korzyści!

  • Pierwsza zaleta to lepsze kiełkowanie wiosną. Ozimy siew ma z reguły lepszy dostęp do wody, przez co pietruszka już od samego początku może się prawidłowo rozwijać. Podlewanie wiosną jest zbędne, gdyż wystarczy woda ze stopionego śniegu.
  • Siew ozimy wschodzi znacznie szybciej, bo już w pierwszej połowie kwietnia. Zbiory są bogatsze i wcześniejsze, niż te z wiosennego siewu.
  • Jeśli pietruszka ma dobry dostęp do wody, nie będzie mieć rozwidlonych korzeni. Taka przypadłość dotyka najczęściej plonów z wiosennego siewu.
  • "Zimowe" pietruszki są lepiej przygotowane na ewentualne przymrozki, które zdarzają się na początku roku w okresie wegetacyjnym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Triki z roślinami, które wykonasz w domu

Jak wysiać pietruszkę jesienią?

Siew ozimy ma to do siebie, że trzeba go wysiewać gęściej niż ten na wiosnę. Jest to powiązane z tym, że część nasion może nie przetrwać zimy i przymrozków. Robimy to wprost do gruntu, w rzędach oddalonych o 25-30 cm, na głębokość ok. 2 cm. Głębszy siew nie mają sensu, gdyż kiełki na wiosnę będą mieć dłuższą drogę do pokonania. Rowki zasypujemy ziemią i delikatnie ugniatamy.

Korzeń pietruszki
Korzeń pietruszki© Freepik | leungchopan

Najlepsze odmiany pietruszki na ten okres to: "Cukrowa", "Halblange eagle", "Kaśka". Jeśli masz jakieś inne nasiona w domu, również możesz ich użyć. Z reguły większość odmian nie ma problemu, by przystosować się do zimowych warunków, o ile są dobrze zabezpieczone ziemią.