Balkon i ogródOgródNie czekaj do wiosny. Zrób teraz, a pietruszka da szybkie i obfite plony

Nie czekaj do wiosny. Zrób teraz, a pietruszka da szybkie i obfite plony

Kobieta trzyma w rękach pietruszkę
Kobieta trzyma w rękach pietruszkę
Źródło zdjęć: © Getty Images | Zbynek Pospisil

18.11.2023 16:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pietruszka to popularna roślina korzeniowa, która często rośnie na naszych przydomowych działkach. Nie jest trudna w uprawie, lecz trzeba zasiać ją w odpowiednim momencie. Wiele osób uważa, że można robić to jedynie wiosną, lecz prawda jest taka, że jesienny siew jest równie wartościowy. Mówi się o nim siew ozimy. Nasiona czekają w ziemi, aż do wiosny, gdy będą miał szansę wykiełkować.

Wysiewanie pietruszki ma różne nazwy. Siew z końca roku kalendarzowego często jest nazywany "pod grudę". Część osób myśli, że nasiona nie są w stanie przetrwać mroźnej zimy, lecz okazuje się, że odpowiednio zaaplikowane mają rację bytu. Cały sekret tkwi w tym, by nasiona nie skiełkowały, a jedynie przeleżały w glebie do wiosny.

Dlaczego warto siać pietruszkę pod koniec roku?

Siew ozimy musi się odbyć dopiero wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo niska, a ziemia lekko zamarznięta. Koniec listopada i początek grudnia to idealny czas na tego typu prace ogrodowe. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, nasiona zaczną kiełkować, lecz nie ukorzenią się w odpowiedni sposób i mróz je zabije. Jeśli natomiast pozostaną w glebie, istnieje wysoka szansa, że przetrwają aż do wiosny.

Wiele osób zastanawia się, po co wysiewać pietruszkę zimą. Otóż niesie to szereg korzyści!

  • Pierwsza zaleta to lepsze kiełkowanie wiosną. Ozimy siew ma z reguły lepszy dostęp do wody, przez co pietruszka już od samego początku może się prawidłowo rozwijać. Podlewanie wiosną jest zbędne, gdyż wystarczy woda ze stopionego śniegu.
  • Siew ozimy wschodzi znacznie szybciej, bo już w pierwszej połowie kwietnia. Zbiory są bogatsze i wcześniejsze, niż te z wiosennego siewu.
  • Jeśli pietruszka ma dobry dostęp do wody, nie będzie mieć rozwidlonych korzeni. Taka przypadłość dotyka najczęściej plonów z wiosennego siewu.
  • "Zimowe" pietruszki są lepiej przygotowane na ewentualne przymrozki, które zdarzają się na początku roku w okresie wegetacyjnym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wysiać pietruszkę jesienią?

Siew ozimy ma to do siebie, że trzeba go wysiewać gęściej niż ten na wiosnę. Jest to powiązane z tym, że część nasion może nie przetrwać zimy i przymrozków. Robimy to wprost do gruntu, w rzędach oddalonych o 25-30 cm, na głębokość ok. 2 cm. Głębszy siew nie mają sensu, gdyż kiełki na wiosnę będą mieć dłuższą drogę do pokonania. Rowki zasypujemy ziemią i delikatnie ugniatamy.

Korzeń pietruszki
Korzeń pietruszki© Freepik | leungchopan

Najlepsze odmiany pietruszki na ten okres to: "Cukrowa", "Halblange eagle", "Kaśka". Jeśli masz jakieś inne nasiona w domu, również możesz ich użyć. Z reguły większość odmian nie ma problemu, by przystosować się do zimowych warunków, o ile są dobrze zabezpieczone ziemią.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także