Nie musisz brać kredytu, żeby wyprawić święta. Stosuj kilka zasad, a zaoszczędzisz
W grudniu czeka nas wyjątkowo dużo wydatków. Poza spłatą kredytu, opłatami za czynsz czy jedzenie, czeka nas zakup świątecznych prezentów i dekoracji. Skąd wziąć aż tyle pieniędzy? Jak rozplanować budżet, żeby pod koniec grudnia nie mieć ujemnego salda na koncie? Podpowiadamy.
26.11.2023 19:23
Grudzień to najcięższy miesiąc w roku, przynajmniej pod względem finansowym. Poza stałymi opłatami czekają nas wydatki związane ze świętami. W niektórych domach wynoszą one nawet tysiąc złotych. Zastanawiasz się, skąd wziąć tyle pieniędzy? To nie takie trudne. I nie, wcale nie namawiamy do wzięcia kredytu. Wystarczy, że odpowiednio zaplanujesz budżet, najlepiej już dzisiaj. Prosty plan finansowy pozwoli ci na zakup wszystkich potrzebnych rzeczy bez niepotrzebnego narażania budżetu domowego.
Jak zaplanować grudniowy budżet?
Nie każdy z nas może pozwolić sobie na poduszkę finansową w postaci oszczędności — zwłaszcza w czasach galopującej inflacji. Wielu z nas żyje od wypłaty do wypłaty. Jak zaplanować budżet w tak trudnym miesiącu jak grudzień? Zacznij od ustalenia limitu na wydatki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po opłaceniu wszystkich rachunków i zobowiązań podziel resztę pieniędzy na trzy sekcje. Pierwsza jest przeznaczona na jedzenie, druga na prezenty, a trzecia na ozdoby. Zatrzymajmy się na chwilę przy jedzeniu. Przed każdą wizytą w sklepie zrób listę zakupów, a najlepiej zaplanuj menu na dwa tygodnie do przodu. Jeśli będziesz trzymał się tej listy, zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Nie jest to łatwe zadanie, bowiem w okresie przedświątecznym sklepy organizują liczne wyprzedaże. Nie daj się skusić — większości z tych rzeczy nie potrzebujesz, a na pewno nie w tym miesiącu.
Kiedy kupować prezenty?
Do świąt został jeszcze niecały miesiąc. Co prawda minął już Black Friday, czyli ogólnoświatowe "święto" wyprzedaży. W tym dniu mogłeś upolować wiele produktów w bardzo korzystnych cenach. Jeśli jednak nie zdążyłeś, nic straconego. Wiele sklepów przedłuża okres tej wyprzedaży. Pamiętaj jednak o tym, aby nie przekraczać zaplanowanego budżetu. Kup tylko to, co mieści się w ustalonej kwocie na prezent.
Po zakupie prezentów i produktów spożywczych możesz rozejrzeć się za ozdobami świątecznymi. Przed zakupami zapoznaj się z ofertą w internecie. W niektórych sklepach obowiązują promocje, o których nie jest tak głośno stacjonarnie. Warto zainstalować aplikacje ulubionych marketów, w których pełno jest wiadomości o aktualnie obowiązujących akcjach promocyjnych. W ten sposób może uda ci się wydać mniej niż zakładał ustalony wcześniej limit. Zaoszczędzone pieniądze trzymaj na koncie oszczędnościowym. Dzięki temu nie skończysz tego miesiąca z ujemnym saldem na koncie.