PoradyLajfhakiNie musisz wieszać pod sufitem. Spryskaj choinkę, a kot będzie trzymał się z daleka

Nie musisz wieszać pod sufitem. Spryskaj choinkę, a kot będzie trzymał się z daleka

Kot wspina się na choinkę.
Kot wspina się na choinkę.
Źródło zdjęć: © Freepik | simonova1407
10.12.2023 13:42

Twoja choinka jest wiecznie atakowana przez kota? Nic dziwnego, gdyż dla zwierzaka wysokie drzewo pełne świecących elementów to kusząca okazja do zabawy. Zamiast wiązać drzewko do ściany, spryskaj je tym zapachem. Koty go nienawidzą i będą się trzymać od niego na dystans. Dzięki temu będziesz mieć spokojną głowę po opuszczeniu domu na kilka godzin.

Jeśli masz w domu kota lub psa, to wiesz, że czworonogi kochają bawić się ozdobami na choince. Lśniące bombki wabią zwierzaki, które myślą, że nowy element wyposażenia to duża zabawka, z której mogą korzystać. Niestety takie igranie z choinką może skończyć się katastrofą, dlatego trzeba przemyśleć, co zawiesić na drzewku by nie stwarzało zagrożenia dla pupila. Dodatkowo warto spryskać okolice ozdoby specjalną mieszanką, która będzie odstraszać czworonogi.

Choinka musi zostać odpowiednio zabezpieczona przed pupilami

Zarówno koty jak i psy są wyczulone na dwa konkretne zapachy. Mowa o occie jabłkowym i soku z cytryny. Wystarczy zmieszać jedną substancję wraz z wodą i przelać płyn do butelki z aerozolem, a następnie rozpylić dookoła choinki. Czynność powtarzaj raz na kilka dni, by utrzymać drażniący zapach, który odpycha zwierzaki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Druga, równie skuteczna metoda to nasączenie suszonych plasterków pomarańczy olejkiem cytrynowym. Wystarczy je zawiesić na choince, a koty nie będą się na nią wspinać. Warto również odwrócić uwagę kota za pomocą innej zabawki, która będzie go zajmować. Jedną z nich jest drapak, który warto ustawić obok choinki. Kot będzie nim bardziej zainteresowany, a choinka pozostanie bezpieczna.

Jak ubrać choinkę, gdy w domu są zwierzęta?

W trosce o bezpieczeństwo pupili warto zrezygnować ze szklanych ozdób, które mogą się łatwo rozbić. Wystarczy, że pod twoją nieobecność kot zacznie bawić się bombkami i strąci jedną, która rozbije się w drobny mak. Szkło może poranić łapki pupila, a to będzie wymagać wizyty u weterynarza. Lepiej dmuchać na zimne niż jeździć z kotem do lekarza w trakcie przygotowań do świąt.

Choinka atakowana przez kota.
Choinka atakowana przez kota.© Freepik | olashi-59

Ozdoby powinny być wykonane z plastiku, papieru, drewna czy kartonu. Nie można ich potłuc, nie mają ostrych krawędzi i nawet po przeturlaniu się po całym pokoju są w dobrej kondycji. Unikaj bombek w kształcie sopelków czy takich o ostrych krawędziach. Koty będą nimi zainteresowane, a to właśnie one mogą stanowić dla nich największe zagrożenie. Warto również pomyśleć o kupieniu choinki z delikatnymi igłami. Koty lubią podgryzać drzewko, a ostre igły np. srebrnego świerku, mogą wbić się w gardło zwierzaka. Jodła kaukaska lub eko choinka będą najlepszym wyborem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także