DomRośliny doniczkoweNie myl kaktusa wielkanocnego z grudnikiem. Rozróżnisz je po pędach

Nie myl kaktusa wielkanocnego z grudnikiem. Rozróżnisz je po pędach

Jak odróżnić grudnik od kaktusa wielkanocnego?
Jak odróżnić grudnik od kaktusa wielkanocnego?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Dawid, hjpix
22.03.2024 10:23

Grudnik i kaktus wielkanocny to popularne rośliny, które zrobią nasze domy w okolicy świąt. Na pierwszy rzut oka wyglądają niemal identycznie, jednak wprawne oko dostrzeże niewielkie różnice. Jak odróżnić grudnika od kaktusa wielkanocnego?

Święta nie mogą obyć się bez ozdób. W okolicach Wielkanocy nasze domy zdobią króliczki, jajka, a nawet kaktus wielkanocny. Roślinę można pomylić z grudnikiem, rośliną, którą stawiamy przed Bożym Narodzeniem.

Jeśli nie chcesz popełnić świątecznego faux-pas, dowiedz się, jak rozpoznać kaktusa wielkanocnego i czym roślina różni się od popularnego grudnika. Wyjaśniamy, jak dbać o rośliny i co zrobić, aby zakwitły jeszcze przed świętami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wygląda kaktus wielkanocny?

Kaktus wielkanocny to potoczna nazwa rośliny zwanej Hatiora gaertneri lub Rhipsalidopsis gaertner. Pochodzi z Ameryki Południowej. Najlepiej rozwija się w ciepłym i wilgotnym klimacie. W odróżnieniu od znanych nam sukulentów hatiora gaertneri rośnie w koronach drzew i tworzy płaskie, owalne pędy. W trakcie kwitnienia wyrastają z nich drobne kwiaty. W zależności od gatunku mogą kwitnąć na czerwono, różowo lub biało.

Kaktus wielkanocny przypomina grudnika, znanego też jako szlumberga czy kaktus bożonarodzeniowy. Grudnik, podobnie jak kaktus wielkanocny, naturalnie występuje na terenie lasów tropikalnych w Ameryce Południowej. Roślina składa się w wielu mięsistych pędów, które zakończone są kwiatami w kolorze czerwieni, karmazynu, fioletu lub bieli. Choć obie rośliny należą do rodziny kaktusowatych, na próżno szukać na nich jakichkolwiek cierni. Pędy grudnika i kaktusa wielkanocnego tworzą łańcuchy, które zakończone są kwiatami, dlatego też tak łatwo pomylić te kwiaty.

Jak odróżnić grudnika od kaktusa wielkanocnego?

Na pierwszy rzut oka obie rośliny wyglądają niemal identycznie. Jeśli przyjrzymy się im dokładnie, można zauważyć pewne różnice. Jak odróżnić grudnika od kaktusa wielkanocnego? Zwróć uwagę na kwiaty. Kwiaty grudnika są długie i składają się z kilku rzędów płatków. Płatki odchylają się do tyłu, przez wyglądają nieco asymetrycznie.

Jak wyglądają kwiaty kaktusa wielkanocnego? Są widocznie krótsze i węższe. Układają się gwiaździście, a z boku przypominają lejki. Pręciki nie wystają poza płatki. Największą różnicą jest termin kwitnienia. Grudnik, jak sama nazwa wskazuje, kwitnie w grudniu, a czasem nawet w styczniu, zaś kaktus wielkanocny kwitnie na przełomie marca i kwietnia.

Jak dbać o obie te rośliny, aby kwitły w terminie? Zapewnij im odpowiednią ziemię. Najlepsza będzie podłoże do kaktusów o lekko kwaśnym pH. W okresie kwitnienia ziemia powinna być stale wilgotna. Po zrzuceniu liści podlewaj je niewielką ilością wody raz na dwa tygodnie. Kaktusy najlepiej rozwijają się na dobrze oświetlonym stanowisku, np. w pobliżu okna. Pamiętaj, aby nie przestawiać ich w okresie kwitnienia, bowiem zmiana stanowiska może sprawić, że zrzucą kwiaty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także