DomRośliny doniczkoweZbierz w kuchni i zalej wodą. Grudnik obsypie się kwiatami na święta

Zbierz w kuchni i zalej wodą. Grudnik obsypie się kwiatami na święta

Zalej wodą i podlej grudnika. Obsypie się kwiatami
Zalej wodą i podlej grudnika. Obsypie się kwiatami
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

09.12.2023 15:56, aktual.: 12.12.2023 15:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Święta już za dwa tygodnie. To czas, w którym można już wyciągać ozdoby świąteczne i dekorować choinkę. Zauważyłeś, że twój grudnik jeszcze nie zakwitł? Nie martw się, możesz pomóc roślinie. Wystarczy, że przygotujesz domowy nawóz.

Grudnik, nazywany także kaktusem bożonarodzeniowym, to niezwykła roślina, która kwitnie w okolicach Bożego Narodzenia. Jest naprawdę łatwy w uprawie i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. W grudniu powinien obsypać się pięknymi, różowymi kwiatami.

Zdarza się jednak, że grudnik nie chce kwitnąć. Dlaczego tak się dzieje? Jak przyśpieszyć wzrost rośliny? To prostsze, niż mogłoby się wydawać. Potrzebujesz tylko dwóch składników, które z pewnością masz już w swoim domu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak pielęgnować grudnika?

Gwiazda betlejemska i grudnik to rośliny, które dla wielu z nas są symbolem świąt Bożego Narodzenia. Dziś skupimy się na grudniku, nazywanym także kaktusem bożonarodzeniowym. Naturalnie występuje na terenach lasów tropikalnych. Kwitnie zimą, w okolicach świąt.

W odróżnieniu od większości roślin grudnik nie wytwarza liści. Pokrywają go grube, miejscami płaskie łodygi, z których wyrastają charakterystyczne, dzwonkowate kwiaty. Występują w kilku kolorach, m.in. białym, fioletowym i różowym.

Grudnik należy do roślin kaktusowatych, więc nie ma dużych wymagań, a z uprawą poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Jak pielęgnować bożonarodzeniowego kaktusa? Zacznij od przesadzenia rośliny do odpowiedniej ziemi. Powinna być lekka, przepuszczalna, o kwaśnym odczynie.

Należy zapewnić grudnikowi doniczkę z drenażem, bowiem przelanie może doprowadzić do całkowitego obumarcia rośliny. Nie znosi przeprowadzek, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Zmiana stanowiska może doprowadzić do tego, że kwiat zrzuci wszystkie swoje pąki. Gdzie postawić roślinę? W dobrze oświetlonym miejscu, np. na parapecie. Powinna mieć stały dostęp do światła słonecznego.

Zalej wodą i podlej grudnika, a obsypie się kwiatami jeszcze przed świętami

Jeśli chcesz, żeby twój grudnik obsypał się kwiatami jeszcze przed świętami, przygotuj domową odżywkę z łupin cebuli. Dzięki wysokiej zawartości pierwiastków takich jak mangan, magnez, potas czy fosfor, nawóz sprawi, że kwiaty pojawią się szybciej i obficiej.

Jak przygotować domową odżywkę? Zbierz słój łupin z cebuli, a następne zalej je litrem ciepłej, ale nie gorącej wody. Odstaw na 24 godziny w ciemne i chłodne miejsce, a następnego dnia płyn przelej przez sito. Tak przygotowana odżywka jest od razu gotowa do użycia. Stosuj ją raz w tygodniu, a już po dwóch tygodniach zauważysz, że kwiaty zaczęły puszczać pierwsze pędy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także