Grudnik zakwitł na nowo! Znalazłam w sieci przepis na wywar, który zadziałał
22.01.2024 17:15
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Każdy hodowca grudnika marzy o tym, aby wreszcie zakwitł on egzotycznie wyglądającymi kwiatostanami. Wcale nie jest to karkołomne zadanie i nie potrzeba wydawać miliona monet na zbędne odżywki. Szlumbergera obsypie się kwiatami po tym domowym specyfiku za grosze!
Grudnik zyskał sobie ogromną popularność nie tylko za sprawą wyglądu, ale przede wszystkim czasu kwitnienia. Z tego powodu otrzymał miano kaktusa bożonarodzeniowego, który zdobi w tym zimowym czasie nasze parapety. Niekiedy szlumbergera nie chce kwitnąć mimo wspaniałych warunków, co tylko przyprawia nas o zbędne nerwy. Dziś dowiesz się, dlaczego grudnik nie kwitnie oraz jak łatwo temu zaradzić.
Czego potrzebuje grudnik do kwitnienia?
Roślina ta lubi jasne stanowiska, ale bez nadmiernego słońca, przez co idealnie będzie jej się żyło na parapecie od strony północnej. Temperatura dla grudnika nie ma większego znaczenia, a standardowe 20 stopni Celsjusza w zupełności mu wystarczy. W jego pielęgnacji niezwykle ważne jest to, aby od początku stał w jednym miejscu, ponieważ wszelkie przeprowadzki mogą mu tylko zaszkodzić. Nie bez znaczenia w hodowli szlumbergery jest podlewanie, ale nie przelewanie rośliny. Pod wpływem nadmiaru wody korzenie grudnika mogą zacząć gnić, a przecież nie o to nam chodzi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podłoże dla grudnika powinno mieć kwasowy odczyn pH oraz być dobrze przepuszczalne, a na dnie doniczki zawsze musi mieć drenaż z keramzytu oraz otwory odprowadzające nadmiar wody. Zbyt mokra ziemia jest dla szlumbergery zabójcza, bo przyciąga choroby oraz szkodniki. Mało kto wie, że grudnik do odpowiedniego wzrostu oraz pięknych kwiatostanów potrzebuje regularnego nawożenia. Dzięki odżywce roślina odbije, a na jej końcach pojawią się charakterystyczne pąki, o których marzą właściciele.
Oto co zrobić, żeby grudnik zakwitł
Grudnik, jak każda inna roślina doniczkowa, przechodzi w stan hibernacji na jesień. Wtedy koniecznie trzeba ograniczyć jego podlewanie do zupełnego minimum. Warto szlumbergerę wystawić na działanie niższych temperatur, czyli w granicach maksymalnie 15 stopni Celsjusza. Wiele grudników właśnie pod wpływem tych czynników zaczyna wypuszczać pąki, co nie oznacza, że nie trzeba im w tym pomóc. Nie musisz od razu kupować gotowych nawozów lub odżywek, a wystarczy, że sięgniesz po skórkę od banana. Właśnie ona zawiera w sobie multum witamin i minerałów, które szybko pobudzą grudnika do kwitnienia.
Do przygotowania domowej odżywki będzie potrzebna 1 skórka z banana, słoik oraz woda i odrobina cierpliwości. Najlepiej zacząć od pokrojenia skórki na mniejsze kawałki, aby szybciej wypuściły swoje substancje odżywcze. Wrzuć je do słoika i zalej ciepłą wodą. Po 24 godzinach wystarczy odcedzić domową miksturę, a następnie rozcieńczyć w proporcji 1:1 i znowu zostawić na co najmniej 2 dni. Dopiero po tym czasie odżywka nadaje się do podlewania grudnika, a najlepiej stosować ją raz na 3 tygodnie.