Balkon i ogródOgródNie sadź na oślep. Jeśli w ogrodzie masz dużo cienia, jest kilka pewniaków

Nie sadź na oślep. Jeśli w ogrodzie masz dużo cienia, jest kilka pewniaków

Co sadzić w cieniu?
Co sadzić w cieniu?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

08.04.2024 09:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Masz ciemny ogród i boisz się sadzić w nim kwiaty i warzywa? Cień nie stanowi problemu. Część roślin tylko na nim skorzysta. Co sadzić w cieniu? Podpowiadamy.

Rośliny potrzebują trzech rzeczy — wody, światła i odpowiedniej ziemi. To trzy podstawowe warunki, które odpowiadają za powodzenie uprawy. Dotyczy to każdej rośliny. Mówi się, że owoce, kwiaty i warzywa trzeba sadzić w mocno oświetlonym miejscu.

Czy to, aby na pewno prawda? Okazuje się, że wiele gatunków doskonale czuje się w cieniu. Należą do nich zarówno kwiaty, jak i warzywa. Co sadzić w cieniu? Poznaj listę ciemnolubnych roślin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Masz mało światła w ogrodzie? Zrób ten prosty test

W ogrodzie, w którym nie ma żadnych drzew czy krzewów, jest naprawdę słonecznie. Wszystko zmienia się, gdy pojawiają się w nim pierwsze rośliny, takie jak tuje, drzewka owocowe, róże czy rododendrony. Po kilku latach osiągają już imponujące rozmiary, a co za tym idzie, zaczynają rzucać cień. Nie każda roślina uprawna będzie dobrze rozwijać się w cieniu. Jak to sprawdzić, żeby nie popełnić gafy przy sadzeniu?

Przeprowadź prosty test. Jak to zrobić? Zrób zdjęcie ogrodu, a następnego dnia, przyjrzyj się światłu, które pada na działkę. Przeprowadź obserwacje o godzinie: 8, 16 i 20. Zaznacz na zdjęciu miejsca, w których pada najmniej światła. W ten prosty sposób sprawdzisz, gdzie sadzić rośliny, a jakich miejsc lepiej unikać.

Co rośnie w cieniu? Poznaj listę roślin

Ogrodnictwo nie jest trudne, o ile spełni się trzy podstawowe potrzeby rośliny. Każda z nich potrzebuje światła, wody i żyznej ziemi. Ilość wody czy słońca uzależniona jest od potrzeb konkretnego gatunku. Jakie rośliny nie potrzebują dużo światła, aby móc się rozwijać?

Zacznijmy od warzyw. Warzywa, które dobrze rozwijają się w cieniu to: cebula dymka, brokuły, kalafior, kapusta, groszek i brukselka. W półcieniu poradzi sobie rzodkiewka, seler, marchewka, szpinak czy pak choy, czyli kapusta azjatycka.

Niewielka ilość słońca przysłuży się także roślinom ozdobnym. Mogłoby wydawać się, że kwiaty rozwijają się wyłącznie na dobrze oświetlonym stanowisku, jednak niektóre gatunki przepadają za cieniem. Jakie kwiaty rosną w cieniu? Barwinek, runianka, dąbrówka, funkia, tojeść, bergenia, pragnia.

To byliny, które kupisz w każdym, dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym. Możesz zasadzić je nawet w całkowitym cieniu. To prawdziwe ozdoby ogrodu, które naprawdę dużo zniosą. Jak widać, cień w ogrodzie nie stanowi większego problemu. Z powodzeniem można uprawiać w nim wiele roślin.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także