PoradyOrganizacjaNie sprzątasz po psie? Konsekwencje mogą być gorsze niż mandat

Nie sprzątasz po psie? Konsekwencje mogą być gorsze niż mandat

Sprzątanie po psie.
Sprzątanie po psie.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | yta

08.04.2024 10:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy wiesz, że sprzątanie po psie to twój obowiązek? Kupując pupila, musisz mieć świadomość, że podczas spacerów zwierzę korzysta z "toalety". Jego odchody należy zebrać do woreczka i wyrzucić do najbliższego kosza. Jeśli tego nie zrobisz, możesz narazić na niebezpieczeństwo siebie i innych.

Psie kupy zdobiące chodniki w mieście to prawdziwa zmora. Nie dosyć, że są dość obrzydliwe, to w dodatku niosą zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Sprzątanie po psie to obowiązek każdego właściciela, który podejmuje się opieki nad czworonogiem. Sprawdź, jakim zagrożeniem jest pozostawienie kupy pupila w miejscu publicznym. Mandat to najmniejsze zmartwienie.

Co grozi za niesprzątanie po psie?

W polskim prawie istnieje przepis regulujący kwestię sprzątania po swoim pupilu. Najczęściej mowa o psach, które wymagają codziennych spacerów w celu skorzystania z "toalety". Sprzątanie po psie to obowiązek właściciela, lecz nie każdy ma tego świadomość.

Mandat za pozostawienie odchodów psa w miejscu publicznym to aż 500 zł! Niestety groźba grzywny nie za bardzo obchodzi właścicieli psów, bo mandat wystawić można jedynie w momencie złapania kogoś na gorącym uczynku, co rzadko się zdarza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skoro mandat nie działa, może warto uświadomić ludzi, na jakie niebezpieczeństwo narażają innych, gdy nie sprzątają po psie? Okazuje się, że odchody psa mogą być siedliskiem wielu groźnych pasożytów, a te są niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla innych zwierząt.

Dlaczego trzeba sprzątać po psie?

Psie kupy mogą być siedliskiem wielu niebezpiecznych pasożytów. Jaja glisty, tasiemiec, lamblia — to tylko część patogenów, jakie mogą znajdować się w odchodach psa. Sprzątanie po psie to nic innego jak zapobieganie roznoszeniu pasożytów na dalsze odległości.

Wyobraź sobie sytuację, gdy małe dziecko wdepnie w kupę psa i pobiegnie do piaskownicy. Wchodząc butami na plac zabaw, zaczyna roznosić patogeny i tym samym naraża inne dzieci. Podczas zabawy, dziecko może wsadzić rękę do ust, a tyle wystarczy, by się zarazić pierwszym lepszym pasożytem. Konsekwencje lenistwa i niesprzątanie po psie mogą być opłakane! Większość chorób rozwija się bezobjawowo, by później w pewnym momencie uderzyć w bezbronny organizm dziecka.

Odchody psa mogą być szkodliwe dla innych zwierząt

Kolejna sprawa to roznoszenie odchodów przez inne zwierzęta. Psy często wąchają odchody innych pupili, a niekiedy mogą się nawet w nich wytarzać. Wystarczy jedno liźnięcie, by pasożyty dostały się do organizmu zdrowego psa, a ten przy okazji będzie roznosił je po domu i zarażał kolejne osoby.

Sprzątanie po psie często zawstydza właścicieli, a to właśnie jedna z oznak prawdziwej dojrzałości! Chodzi tu o zdrowie i życie innych, w tym twoich bliskich. W końcu zawsze może trafić na twoją rodzinę lub znajomych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także