ZagadkiŁatweNie widzisz ani jednej literki "F"? No to marsz do okulisty

Nie widzisz ani jednej literki "F"? No to marsz do okulisty

Iluzja optyczna
Iluzja optyczna
Źródło zdjęć: © Genialne

18.11.2023 11:24, aktual.: 18.12.2023 13:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Spójrz na obrazek i wskaż miejsce, w którym znajduje się literka "F". Nie możesz jej zlokalizować? Otóż większość ludzi ma z tym problem. Mnogość litery "E" sprawia, że nasz mózg wariuje i nie jest w stanie logicznie myśleć. Warto jednak poświęcić chwilę na znalezienie brakującego elementu.

Lubisz zagadki i łamigłówki? Jeśli tak, ten test na spostrzegawczość to coś dla ciebie. Pewnie nie wiesz, że w ten sposób wykonujesz tzw. trening mózgu, który rozwija zmysły, a także uczy logicznego myślenia. Warto od czasu do czasu wykonywać takie ćwiczenia, by nie zatracić się w dzisiejszym świecie, który oferuje nam wszystkie informacje podane na tacy. Przy okazji poniższego testu sprawdzisz, czy masz sokoli wzrok.

Ile literek "F" widzisz na obrazku?

Patrząc na obrazek, pierwsze co zauważamy, to pięć linijek literki "E", jednak po dokładnej analizie jesteśmy w stanie wskazać też literkę "F", która kryje się między nimi. Jeśli ktoś wytęża swój wzrok na maksimum możliwości, może wręcz czuć zawroty głowy, jednak po kilku sekundach szybko odnajdzie zaginiony element.

Pomysł na tę iluzję optyczną to twór pewnego Tiktokera znanego pod pseudonimem @bballmagician717. Chciał sprawdzić spostrzegawczość swoich widzów, więc zapodał im taką łamigłówkę. Ile literek F kryje się na obrazku? Mężczyzna mówi, że 95 proc. oglądających nie jest w stanie wskazać poprawnej odpowiedzi. Jak jest w twoim przypadku?

Powyższa iluzja to nic innego jak próba oszukania mózgu, który przez mnogość symboli ma problem ze wskazaniem wszystkich niepasujących elementów. Najlepiej, gdy odpowiedzi udzielamy zaraz po kilku sekundach, właśnie wtedy wynik pokazuje, jak bardzo jesteśmy spostrzegawczy. Już wiesz, jaka jest poprawna odpowiedź? Autor mówi, że to liczba pięć i jeśli udzieliłeś błędnych obliczeń, radzimy ponownie sprawdzić grafikę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego iluzja optyczna tak mocno wpływa na nasz mózg?

Pewnie nie raz zastanawiałeś się, dlaczego takie niepozorne obrazki tak bardzo wpływają na nasz mózg. Otóż pewne kształty, kolory czy system ułożenia sprawiają, że głowa odczytuje błędny obraz. Właśnie dlatego np. widzimy coś, co tak naprawdę nie istnieje. Zaburzenie percepcji to naturalna rzecz i nie należy doszukiwać się w sobie jakichś uchybień. Nasz mózg nie jest idealny, ponadto złudzenia można przeobrazić w coś dobrego. Przykładem mogą być artyści, którzy czerpią inspirację z tego, co ich otacza.

Trening mózgu
Trening mózgu© Freepik | freepik

Istnieje cała masa różnych odmian złudzeń optycznych, lecz my wyróżniamy kilka głównych grup: irradiację, iluzje geometryczne, złudzenia jasności i barwy, figury dwuznaczne, figury niemożliwe. Każda z nich jest w stanie sprawić, że nasz mózg odczyta obraz w niewłaściwy sposób. Jest to świetny trening na spostrzegawczość i logiczne myślenie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także